Különösen Magyarországot, Csehországot és Szlovákiát érintheti rosszul a német gazdaság recessziója, amely nem konjunkturális, hanem strukturális, vagyis hosszú ideig eltarthat. A német autóipar Közép-Európát hátországnak tekintette, de lemaradt az átállásban az elektromos járművekre.
“Bomlási folyamat zajlik a német gazdaságban, amely a közép-európai kis gazdaságok legfontosabb kereskedelmi partnere, ráadásul egy olyan időszakban, amely tele van geopolitikai bizonytalansággal. A német autóipari szektor tartós gyengélkedése így plusz kockázatot jelent a gazdasági visszaesésre Közép-Európában” – nyilatkozta a Reuters gazdasági rovatának a Moody’s Analytics kutatási igazgatója. Arra célzott, hogy az elektromos autók piacát meg akarja szerezni az Európai Unióban is a Tesla, amely üzemet épített Németországban, illetve a kínai exportőrök, akik közül a BYD Szegeden tervez gyárat.
A Moody’s Analytics kutatási igazgatója arra is felhívta a figyelmet, hogy Magyarország inflációja tavaly 25%-os volt, Csehországban pedig két éven keresztül csökkentek emiatt a reálbérek.
250 milliárd euró
Évente 250 milliárd eurót termelnek a német cégek Közép-Európában, ahol a jelenlétük meghatározó. A Bundesbank szerint ezt a hatalmas összeget úgy produkálják a német cégek, hogy több mint egymillió embert foglalkoztatnak a régióban. Csehország exportjának egyharmada, Magyarország kivitelének egynegyede Németországba irányul. Lengyelország külkereskedelme diverzifikáltabb, és a német autóipar súlya is jóval kisebb az ország gazdaságában mint Magyarországon, Csehországban vagy Szlovákiában.
Mit várnak idén a Németországba exportáló cégek Közép-Európában? Stagnálást, illetve csökkenést, amely esetleg létszámcsökkentést is eredményezhet – válaszolták a Reuters tudósítóinak kérdéseire az érintett vállalatok vezetői.
Tornai Tamás vezérigazgató, akinek ellenőrzése alatt működik a DGA Gépgyártó és Automatizálási Kft. arról beszélt, hogy 2023 és 2025 között 50%-os kapacitásnövekedést terveztek, de ebből nem lesz semmi a kereslet eltűnése miatt. A DGA a hadiipar számára is szállít, ezt a 2,5 milliárd forintos fejlesztést viszont végrehajtják.
Magyarország igyekszik a Nyugat és a Kelet találkozási pontjává válni – írja a Reuters a kínai akkumulátorgyárak építésére célozva. Debrecenben a német-kínai együttműködést már meg is tetvezték a BMW és a kínai CATL akkumulátor gyár között.
“Nagyon erősen csökken a kereslet az autókra: a magas infláció és kamatok, valamint a gazdasági bizonytalanság miatt szinte csak céges vásárlások vannak” – vázolta fel a piaci helyzetet Mogyorósi Tamás, az Alap csoport üzletfejlesztési igazgatója. Ő arról beszélt a Reuters tudósítójának, hogy a nyugat-európai keresletcsökkenést úgy próbálják ellensúlyozni, hogy Ázsiában keresnek új partnereket.
Németország gondjait a Kieli világgazdasági kutatóintézet elnöke így összegezte: “Az olcsó orosz energiára, az állandóan gyorsan bővülő kínai piacra és az USA katonai védelmére alapoztuk számításainkat évtizedekig. Mindhárom feltevés megdőlt Putyin Ukrajna elleni támadásával.”
A német gazdaság gyengélkedése igen negatív hatással lehet a közép-európai államok költségvetési hiányaira – állapítják meg a nagy hitelminősítő intézetek. “Németország elhúzódó gazdasági gyengélkedése jelenti az egyik legnagyobb kockázatot Közép-Európa számára. Ez hatással lehet a középtávú gazdasági növekedésre és azokra az államháztartási problémákra is, amelyek nagy kihívást jelentenek ezeknek az országoknak a számára” – nyilatkozta a Reutersnek Karen Vartapetov, az S&P közép-európai kutató csoportjának igazgatója.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.