Évi 1200-1500 kilométernyi vízvezeték felújítását ígéri a felelős államtitkár. A 40 ezer kilométernyi elöregedett vezetéket tekintve ez sem hoz majd gyors eredményt.
40 ezer kilométernyi ivóvízvezeték érett meg a cserére vagy felújításra a hazai hálózaton – derül ki a Magyar Nemzet cikkéből, amelynek V. Németh Zsolt, az Energiaügyi Minisztérium (EM) víziközmű-ágazatért felelős államtitkára beszélt a kormány vízhálózat-felújítási terveiről.
V. Németh Zsolt tavaly tavasszal kapta a feladatot, hogy rendezze a – nem kis mértékben a szolgáltatók bevételeit visszavágó rezsicsökkentés nyomán – katasztrofális állapotban lévő hazai vízhálózat helyzetét.
Most arról beszélt a lapnak, hogy a kormány ezermilliárd forintot költött az elmúlt években a hálózatra, és a következő időszakban évente akár 1200-1500 kilométernyi ivóvízvezeték újulhat meg. Vagyis ebben az ütemben évtizedekig tart majd mire a 40 ezer kilométernyi elhasználódott vezetéket kicserélik, mint arra már korábban is figyelmeztettek szakmai szervezetek, igaz, a felújítás üteme gyorsulni látszik: két éve még több száz éves volt a becslés.
A magyarországi víziközmű-hálózatot a mostani tempóban mintegy 262 év alatt lehetne felújítani
A magyarországi víziközmű-hálózat rossz állapotára mutat rá egy új tanulmány, amely szerint a fogyasztók nagy része magasabb díjat is kifizetne a kifogástalan ivóvízért és az infrastruktúra fenntarthatóságának biztosítására.
Az államtitkár egy sor adatot is közölt, így kiderült, hogy a 95 ezer kilométernyi elosztóhálózat 70 ezer kilométere gerincvezeték, 25 ezer kilométere bekötővezeték. 4,3 millió felhasználási hely van, a víziközmű-rendszerek száma 1047, ezek közül számos több település szennyvíz-tisztítását végzi. A szennyvízhálózat teljes hossza pedig 77 ezer kilométer.
A hálózati vízveszteség országosan 22,7 százalék vagyis a hálózatba betáplált ivóvíz bő ötöde nem jut el a fogyasztóig – ez nem új adat, mér rég figyelmeztettek ré a szakmai szervezetek –, ezzel összességében 109 millió köbméter víz szivárog el évente. Az államtitkár szerint ezt az értéket nem lehet lenullázni, de 10-15 százalékos veszteség már elfogadható lenne.
Az ivóvíz ötöde kárba megy, mert elöregedett a közműrendszer
Az Energiaügyi Minisztérium víziközmű-ágazatért felelős államtitkárságot hozott létre.
V. Németh Zsolt szerint arra várnak, hogy Brüsszelben is elfogadják a 2021-ben jóváhagyott nemzeti víziközmű-közszolgáltatási stratégiát, hogy elindulhassanak a pályázatok. A legfontosabb feladat a vízvezetékek rekonstrukciója, de ehhez csak korlátozottan állnak rendelkezésre uniós források.
Az államtitkár szerint az ilyen cégek fenntartható működése szempontjából fontos a méretgazdaságosság, és emlékeztetett, hogy 2010-ben még négyszáz vállalat biztosította a víziközmű-szolgáltatást, de a szolgáltatók kétharmada veszteséges volt, mostanra azonban 36-ra csökkent a számuk – az állam jelentős részüket átvette, illetve átvenné – az államtitkár erre is emlékeztetett – ennek azonban lehetnek kockázatai.
Mindenesetre a meglévő állami társaságok mellé 14 önkormányzati csatlakozott, így januártól az ország felén már állami szolgáltató működik.
* * * Személyi hitel, ha rövid időn belül pénzre van szükség
Előfordul, hogy hirtelen nagyobb összegre van szükségünk – pl. lakásfelújítás, autóvásárlás –, ebben a helyzetben a személyi kölcsön lehet az ideális megoldás, ugyanis akár egy héten belül a számlánkon lehet a szükséges összeg. A Bankmonitor személyi kölcsön kalkulátorával pár perc alatt kiválasztható a legkedvezőbb hitelajánlat.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.