A fapados légitársaság jogerősen is megnyerte a Fogyasztóvédelmi Hivatal elleni perét, nem kell 300 milliós bírságot fizetnie.
Ahogyan nyáron lapunk is megírta, a bíróság megsemmisítette a Ryanair légitársaságra kiszabott 300 milliós büntetést. A Kúria most kimondta, hogy a Fővárosi Törvényszék jogosan járt el.
A történet háttere, hogy 2022. június 4-én, a Ryanair tájékoztatta utasait, hogy a Magyarországon bevezetett új légiforgalmi adó befizetését, az Általános Szerződési Feltételek (ÁSZF) szerint teljes mértékben áthárítaná az utasokra. Ez a gyakorlatban azt jelentette, hogy utasonként 3900 forinttal drágultak a jegyárak. Az utasok dönthettek úgy, hogy foglalásukat lemondják és teljes visszatérítést kapnak.
A Magyar Nemzet azt állította, hogy az utasok 60 százaléka visszalépett, a Ryanair erre cáfolt, közleményük szerint mindössze három százalék kérte vissza a jegyek árát. Az extraprofitadó kapcsán éles politikai vita alakult ki, az ír légitársaság vezérigazgatója, Michael O'Leary, a hvg.hu-nak adott interjúban idiótának nevezte az intézkedést. Majd jogi útra terelve a vitát támadta meg a bírságot, és alkotmányjogi panaszt is benyújtott, ezt azonban 2023-ban elutasította az Alkotmánybíróság.
A Fővárosi Törvényszék 2023. nyarán megszüntette a fogyasztóvédelmi határozatot, amivel törölte a bírságot, de a kormányhivatal fellebbezett. Az ügy átkerült a Kúriához, amely a napokban mondta ki az ítéletet.
A Kúria mostani döntése véget vetett a hosszú vitának, kimondva, hogy mivel a Ryanair az ÁSZF szerint járt el, így nem valósult meg az utasok félrevezetése.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.