Gazdaság hvg.hu 2024. január. 02. 15:59

Magyarország megkapta az EU-s kohéziós források első részét

Az EU megnyitotta a pénzcsapot, mert úgy értékelte, hogy a magyar kormány teljesítette a tőle megkövetelt igazságügyi reformot.

Az Európai Bizottság átutalta Magyarországnak a korábban blokkolt 2021-2027-es kohéziós források első részét, 445 millió eurót – közölte a kormány kedden.

Ahogy arról korábban már beszámoltunk, az EU-s források kifizetése tavaly decemberben vált biztossá, amikor az igazságszolgáltatás függetlenségét biztosító vállalások teljesítését elismerte az Európai Bizottság. Ezzel elérhetővé vált mintegy 10 milliárd euró kohéziós forrás Magyarország számára (a források nagyobb része viszont még zárolva van).

Itt a döntés: felszabadított az Európai Bizottság 10 milliárd eurónyi kohéziós támogatást

Két, az igazságszolgáltatáshoz köthető jogszabály elfogadását ítélte kielégítőnek Brüsszel, a források egy része azonban továbbra is blokkolva marad.

A kormány a keddi közleménye szerint a fejlesztési programok megvalósításának már 2021-ben nekiállt, a költségeket eddig hazai forrásból előlegezte meg.

A terület- és településfejlesztési, a digitális, a közlekedés- és gazdaságfejlesztési programokban közel 9300 támogatási szerződést már megkötöttek összesen nagyjából 1600 milliárd forint értékben. Az eddig kifizetett támogatások összege pedig meghaladja az 1200 milliárd forintot.

A kedden érkezett forrásokon kívül Magyarország december 29-én kapta meg a Helyreállítási Terv (RRF) elfogadott módosításával felvett 3,9 milliárd eurós hitel előlegét, mintegy 780 millió eurót.

A REPowerEU csomag részeként megérkezett összeg Magyarország energetikai megújítását és a zöld energiafelhasználás további elterjesztését támogatja.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Serdült Viktória 2024. november. 28. 10:09

Felesleges kényeskedni a függetlenség miatt – a bírókat képviselő OBT elnöke a kormány alkujáról

Két lehetőség volt: vagy nincs pénz, vagy pedig van, de akkor alá kell írni a papírt – így magyarázta a HVG információi szerint egy belső értekezleten Szabó Péter, az Országos Bírói Tanács elnöke, miért ment bele a kormány diktálta megállapodásba. Beszédének több forrásból hozzánk eljutott átirata szerint azt mondta, felesleges kényeskedni a bírói függetlenség miatt.