A magyar kormány köti az ebet a karóhoz, hogy nem akarja lecserélni az orosz fűtőanyagot franciára a paksi atomerőműben – miközben a francia Framatome-mal erre is kiterjedő egyetértési megállapodást írt alá. Reális alternatíva lehetne az amerikai Westinghouse – a cég a hvg.hu-nak sem megerősíteni, sem cáfolni nem akarta, egyáltalán zajlanak-e egyeztetések. Nem világos, a magyar kormány miért ködösít, miközben Csehország és Szlovákia büszkén választják a Framatome-ot és a Westinghouse-t.
Egyéb területek mellett az üzemanyagellátás, az ahhoz kapcsolódó nukleáris anyagok és a hosszú távú üzemeltetés részét képezték a Framatome és a magyar Energiaügyi Minisztérium (EM) által szeptember 12-én aláírt egyetértési megállapodás – erősítette meg a francia nukleáris vállalat a hvg.hu-nak. „A megállapodás a Magyarország és a Framatome közti régre visszanyúló, a nukleáris üzemeltetésre és karbantartásra, illetve a magyar atomerőműnek nyújtott szolgáltatásokra kiterjedő kapcsolatára és együttműködésére épít” – írta a cég.
A felek közt egész pontosan egy úgynevezett „memorandum of understanding" (MoU), egyetértési vagy együttműködési megállapodás köttetett. Ez nem jár semmiféle jogi kötelezettséggel, a felek kifejezik egyetértésüket valamilyen ügyben, illetve jelzik, hogy cselekvési szándékuk közös.
Az előző részek tartalmából:
- Szeptember 10-én a Telex számolt be róla, hogy Orbán Viktor miniszterelnök a Magyar Civil Fórum résztvevőivel folytatott megbeszélésen arról beszélt: a kormány célja az energetikai önellátás, ennek része, hogy Paks orosz helyett francia üzemanyaggal menjen.
- Konkoly Norbert, Magyarország oroszországi nagykövete másnap az orosz TASZSZ hírügynökségnek cáfolta, hogy Orbán ilyesmit mondott volna, valójában Magyarország nem kívánja a Paksi Atomerőmű orosz fűtőanyagát francia fűtőanyagra cserélni, nukleáris területen sikeresen fejlődik a magyar–orosz együttműködés, Magyarország elkötelezett folytatni ezt az együttműködést.
- A téma napirenden maradt, a Miniszterelnökség szűk egy héttel később a Népszavának azt hangoztatta: a meglévő hazai atomerőművi blokkok üzemanyag-ellátására a jelenleg elérhető egyedüli lehetőség az orosz behozatal. Miközben a francia vállalat már dolgozik a fejlesztésen, a gyors, gyakorlati megoldást is csak többéves távon tartják lehetségesnek. Az egyetértési megállapodás alapján az EM figyelemmel kísérheti a valós európai lehetőségek megteremtődését. Gulyás Gergely miniszter a kormányinfón mindezt érdemben azzal egészítette ki, hogy az új blokkok tekintetében viszont mindenképp számítanak a franciákra.
Igen, de nem
A kormányzati magyarázkodásnak („nincs szándék lecserélni az orosz beszállítást, csak figyeljük az alakuló európai lehetőségeket”) némileg ellentmond a Framatome hvg.hu-nak küldött válasza, még inkább a Framatome által az együttműködési megállapodásról kiadott közlemény.
Ebben hangsúlyozzák, hogy a Framatome az európai oroszreaktor-üzemeltetők kezdeményezésére és velük együttműködésben dolgozik azon, hogy fel lehessen számolni „a kritikus szolgáltatások beszerzése körüli nehézségeket, és hogy csökkenteni lehessen az importkitettséget”. A Framatome egy szóval sem állította, hogy a megállapodás pusztán arra vonatkozna, hogy Magyarország nézheti, ahogy a Framatome kifejleszti a paksi atomerőműben is használható fűtőelemeket.
Innentől két lehetőség adódik:
- A magyar kormány átverte a Framatome-ot, valójában nem kíván együttműködni, sőt még egyetértés sincs, a kormány csak várja „a valós európai lehetőségek megteremtődését”.
- A magyar kormány (képviseletében Konkoly Norbert nagykövet) átverte az oroszokat, valójában nagyon is szeretne francia üzemanyagot Paksra, ennek érdekében együtt is működik a Framatome-mal. A kormány (képviseletében a Miniszterelnökség és Gulyás Gergely tárcavezető) egyszersmind a magyar választókat is átverte, mikor azt hangoztatta, hogy a Framatome nem alternatíva és nincs vele együttműködés.
Csak remélni lehet, hogy a második magyarázat a helytálló – adva, hogy az Európai Unió és benne Magyarország de facto gazdasági háborúban áll Oroszországgal kulcsfontosságú volna, hogy a paksi atomerőmű ne orosz üzemanyaggal működjön.
Az amerikai Westinghouse is opció
Legjobb lenne természetesen európai beszállítót találni, de az orosz forrásnál még az amerikai is jobb volna. Éppenséggel az amerikai Westinghouse szóba jöhetne. Olyannyira, hogy a szlovák állami energetikai vállalat, a Slovenské Elektrárne augusztus végén megállapodást írt alá a Westinghouse-szal nukleáris fűtőelemek engedélyezéséről és szállításáról szovjet gyártmányú – a paksival megegyező típusú – reaktorai számára.
Szlovákia összesen 8 darab VVER-440-es típusú reaktort üzemeltet, 4-et a bohunicei (apátszentmihályi), 4-et a mochovcei (mohi) atomerőműben. A nukleáris erőművek az ország áramtermelésének mintegy 59 százalékát adják, a nukleáris termelés ennél nagyobb arányt csak Franciaországban képvisel az unióban. A Westinghouse és a Framatome nem egymást kizáró opciók, a Slovenské Elektrárne nem sokkal korábban a Framatome-mal kötött szándéknyilatkozatot „tisztán európai” fűtőelemek előállításáról VVER-440-es reaktorokhoz.
A cseh Dukovany Erőmű üzemeltetője már április elején leszerződött a Westinghouse-zal fűtőelemek szállítására.
Magyarország egyáltalán nincs egyedül a szovjet típusú reaktoraival. Európában összesen 19 VVER-reaktor üzemel, ebből 15 a paksiakkal megegyező alaptípusú VVER-440-es. Magyarországon kívül Csehországban, Szlovákiában és Finnországban működnek.
Ami Magyarországot illeti,
a Westinghouse a paksi atomerőműhöz irányított minket, amikor arról érdeklődtünk, zajlanak-e egyeztetések fűtőelemek szállításáról.
Ami némileg meglepő, üzleti titok ide, bizalmas tárgyalások oda, az amerikai nagyvállalat éppenséggel annyit elismerhetett volna, hogy zajlanak ilyen egyeztetések. Azt meg különösen, ha nem zajlanak.
A kézenfekvő olvasat, hogy zajlanak egyeztetések, ám a magyar fél kikötötte, hogy azokról a Westinghouse nem nyilatkozhat saját hatáskörben.
Csak remélni lehet, hogy a kézenfekvő olvasat helytálló – adva, hogy az Európai Unió és benne Magyarország de facto gazdasági háborúban áll Oroszországgal kulcsfontosságú volna, hogy a paksi atomerőmű ne orosz üzemanyaggal működjön.
Mitől fél egy szabadságharcos utcai harcos?
Egy felelős kormánynak bármilyen alternatív lehetőség után két kézzel kell kapnia – ahogy teszik azt a szlovákok és a csehek.
Az mindenesetre teljességgel érthetetlen, hogy a magyar kormány miért ködösít ebben az ügyben. Ahogy a mellékelt ábra mutatja, se Szlovákia, se Csehország nem csinál ebből ügyet, sőt kormányaik büszkén hangoztatják, hogy mindent megtesznek az Oroszországtól való függetlenedés érdekében.
A jelek szerint nem tartanak attól, hogy erre Moszkva megorrol, és esetleg nem szállít több fűtőanyagot a reaktoraikhoz. Egyrészt az üzlet, az üzlet, nem udvarlás, Moszkvának, illetve a TVEL állami cégnek komoly bevétele származik a fűtőanyagexportból. Másrészt ugyan igaz, hogy a TVEL-en kívül más nem képes jelenleg fűtőanyagot szállítani VVER-440-es reaktorokhoz, de ezek szerint Szlovákiában és Csehországban úgy látják, a Westinghouse és esetleg a Framatome erre záros határidőn belül képes lesz. Addig ott vannak a több évre elegendő tartalékok, illetve ismét: valószínűtlen, hogy a TVEL felrúgná a hatályos szerződéseit.
Egy brit cég gyártott már ilyen kazettákat
Az amerikai Westinghouse az orosz VVER-1000 típusú reaktorokhoz korábban is gyártott és jelenleg is gyárt fűtőelemeket, ráadásul erre a típusra van új megrendelése. A Paksi Atomerőműben is működő VVER-440-es rektorok fűtőelemei azonban teljesen mások – magyarázta a HVG-nek a lehetőségekről korábban Aszódi Attila, a Budapesti Műszaki Egyetem egyetemi tanára. Ezekhez a reaktorokhoz az orosz TVEL cégen kívül csak a brit BNFL gyártott korábban kazettákat. Ezeket magyar és finn megrendelésre fejlesztették ki, Finnországban használtak is ilyen fűtőelemeket. Ám a BNFL cég már nem létezik, épp a Westinghouse vásárolta föl. Mindenesetre jelenleg a piacon nem elérhető – nem orosz szereplőtől származó – kazetta VVER-440-es reaktorhoz.
Előállításukra technológiailag természetesen képes lehet egy nyugati cég is, csak idő és pénz kérdése. Új gyártmányú kazetták tervezése, engedélyezése, tesztelése, és a gyártósor megépítése normál esetben 4-5 évet vesz igénybe. Az érintettek nyilatkozatai szerint ez az idő lerövidíthető, ám Aszódi Attila szkeptikus azt illetően, hogy a biztonsági szabályok betartása mellett ez valójában mekkora rövidítés lehetséges. Az egész folyamat időigénye sok tényezőtől függ. Igény biztosan van rá, mind az orosz típusú reaktorok európai üzemeltetői, mind a potenciális gyártók részéről. Előbbiek elemi igénye a háborús helyzetben a fűtőanyag-ellátás diverzifikálása, a gyártók számára pedig ez üzleti lehetőség.
Hosszú folyamat a tervezéstől az engedélyezésig
Egy új gyártmányú kazetta-típust először is meg kell tervezni az adott rektor reaktorfizikai, termodinamikai, rektorbiztonsági jellemzőinek figyelembevételével. Ezt követően lehet beadni az engedélykérelmet az illetékes nukleáris hatóságnak. Ha az megadja az engedélyt, jöhet a jellemzően 6-7 darab tesztkazetta előállítása és tesztelése. Ha a teszt rendben megy, a fűtőelem megkapja a végső engedélyt. A tesztelésnek lehetnek buktatói, felmerülhetnek olyan problémák, amik miatt a kazettákat át kell alakítani, de ez a folyamat technológiailag uralható, viszont időt vesz igénybe.
Még ha a tesztelés során minden jól ment, akkor is kijöhetnek még hibák az üzemeltetésben, a VVER-1000-es reaktorokhoz készült Westinghouse-kazettákkal voltak például kezdetben rossz tapasztalatok. A cseh Temelin Erőművet Westinghouse-fűtőelemekkel indították el, a kazetták geometriai torzulásával volt gond, ami a reaktorok biztonságos üzemeltetése tekintetében, valamint az üzemanyag átrakása során okozhat nehézségeket. A Westinghouse a problémákat orvosolta, a temelini VVER-1000 reaktorok egy évtizedig működtek amerikai kazettákkal, mielőtt orosz gyártmányúakra váltottak. Ukrajnai VVER-1000 reaktorokhoz pedig mind a mai napig szállítanak Westinghouse fűtőelemeket.
A VVER-440-es rektorok fűtőelemeinél sokkal kisebb a valószínűsége, hogy problémák lépjenek fel a geometriai torzulás miatt – magyarázta Aszódi Attila. A VVER-1000 reaktorokban ún. köpeny nélküli kazettákat használnak, ezek esetében sokkal komolyabb mérnöki feladat annak biztosítása, hogy a reaktorban töltött idő alatt a fűtőelem-kötegek egyenesek maradjanak. A Pakson is használt VVER-440 reaktorok fűtőelem-kötegeit ugyanakkor egy-egy hatszögletű, merev fém köpeny veszi körül, amelyek segítenek elkerülni, hogy a kiégés során a kazettákon geometriai torzulások keletkezzenek. Ez persze nem jelenti, hogy új gyártmányú VVER-440-kazettáknál ne fordulhatna elő valamilyen nehézség, ezért kell gondosan megtervezni, és tesztkazettákkal kipróbálni minden új konstrukciót.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.