A kormány még törvényt is módosít, hogy drágulhasson Paks II.
A beruházás meghiúsulása nagyobb kárt okozna, mint ha drágábban fejeznék be – ezzel az indoklással teszik lehetővé, hogy növekedhessen a Roszatommal korábban kialkudott ár.
A beruházás meghiúsulása nagyobb kárt okozna, mint ha drágábban fejeznék be – ezzel az indoklással teszik lehetővé, hogy növekedhessen a Roszatommal korábban kialkudott ár.
A Framatome és az MVM Paksi Atomerőmű Zrt. pénteken megállapodást kötött arról, hogy a Framatome 2027-től üzemanyagot szállít a Paksi Atomerőmű működéséhez – írja a Portfolio a francia vállalat közleményére hivatkozva.
A Direkt36 szerint tavaly volt egy ötlet kormánykörökben, hogy a francia Framatome-mal belevágunk a Paks III. építésébe, az évek óta csúszó Paks II. pedig majd idővel elsorvad. De a lap szerint ebbe a miniszterelnök nem ment bele.
Amerikai vagy francia gyártótól is vásárolhatnak fűtőelemeket Paksra a diverzifikáció jegyében, igaz, a franciák lehet, hogy az oroszokkal alapítanak erre vegyesvállalatot.
A magyar kormány köti az ebet a karóhoz, hogy nem akarja lecserélni az orosz fűtőanyagot franciára a paksi atomerőműben – miközben a francia Framatome-mal erre is kiterjedő egyetértési megállapodást írt alá. Reális alternatíva lehetne az amerikai Westinghouse – a cég a hvg.hu-nak sem megerősíteni, sem cáfolni nem akarta, egyáltalán zajlanak-e egyeztetések. Nem világos, a magyar kormány miért ködösít, miközben Csehország és Szlovákia büszkén választják a Framatome-ot és a Westinghouse-t.
Pedig már együttműködési megállapodást is kötött az Energiaügyi Minisztérium a francia Framatome-mal.
A miniszterelnök hétvégén a kötcsei pikniken beszélt arról, hogy orosz helyett francia üzemanyagra kell váltani a paksi erőműben. A jelek szerint az Energiaügyi Minisztérium nem tétlenkedett, már alá is írták a kapcsolatbővítési megállapodást a francia Framatome vállalattal.
Egyre biztosabb, hogy az új paksi reaktorok irányítástechnikáját a franciáktól vesszük a német Siemens helyett – közölte Párizsban Szijjártó Péter külügyminiszter a hírt, amire régóta számítani lehetett, és ami furcsa mód azzal is összefügg, hogy Lázár János lefújta 115 új mozdony beszerzését.
New York Times-nagyinterjú Habsburg Eduárddal. A francia kormány áldását adta a Framatome nagyobb szerepvállalására a paksi bővítésben.A német befektetők háborognak, csökken Magyarország vonzereje. A 75 éves Izraelt immár belülről fenyegeti a legnagyobb veszély. Válogatás a világsajtó írásaiból.
A kormány a paksi bővítés szerződéseinek módosítására készül – miközben a jelenlegi keretek jók, a feltételek Magyarország számára előnyösek. Oroszországnak immár nincs szüksége uniós referenciára, már nem érdeke számára hátrányos feltételeket vállalni. A Roszatom nélkül jelen formájában nincs paksi bővítés, még az is kérdéses, szerepe mennyire csökkenthető.
Hivatalosan minden rendben a paksi bővítéssel, mondja az orosz kivitelező, a Roszatom és a magyar kormány, a valóságban azonban zavar uralkodik, és ennek jelei egyre jobban láthatók - írja a francia lap.
A külgazdasági és külügyminiszter szerint a „nemzetközi liberális sajtóban folyamatosan adagolják az álhíreket” az orosz céggel való kapcsolatról.