A beruházás meghiúsulása nagyobb kárt okozna, mint ha drágábban fejeznék be – ezzel az indoklással teszik lehetővé, hogy növekedhessen a Roszatommal korábban kialkudott ár.
A magyar kormány november 19-én törvényjavaslatot nyújtott be a parlamentnek, amely lehetővé teszi a Paks II. kapcsán Oroszországgal kötött szerződés módosítását, így indokolt esetben megemelheti az építkezés tervezett költségét – derül ki a parlament honlapján közzétett jogszabályból, amiről a 24.hu számolt be.
A Szijjártó Péter külügyminiszter és Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes által jegyzett előterjesztés lehetővé tenné, hogy az orosz fővállalkozóval, a Roszatommal korábban kialkudott ár növekedjen annak érdekében, hogy a beruházás zökkenőmentesen megvalósuljon. A bökkenő az, hogy az orosz felet már évekkel ezelőtt kiszoríthatta volna a kormány, ha lett volna erre benne akarat, és a francia Framatome-mal közösen egyfajta Paks III. projektbe fogott volna bele.
Mindezt meglehetős jogásznyelven adja elő a módosítás: a szerződés létrejöttétől számított 10 év elteltét követően a szerződést a Roszatom hozzájárulásával a megrendelő (gyakorlatilag a kormány) úgy is módosíthatja, hogy „elsődlegesen a beruházás megvalósítását késleltető, hátráltató bármely körülmény elhárításához fűződő érdeket vagy az EPC szerződés megkötésétől eltelt időtartam vagy más, a Beruházást közvetlenül, illetve – a Fővállalkozó vagy az alvállalkozó tevékenységét érintően – közvetett módon hátrányosan befolyásoló hazai vagy nemzetközi gazdasági hatás következtében az EPC szerződésben meghatározott ellenérték növelését indokoló, Fővállalkozó által bemutatott vagy a Megrendelőnek más módon tudomására jutott körülményt veszi figyelembe”.
Magyarán: ha a beruházás megvalósulását késleltető, hátráltató körülmény elhárításához fűződő érdek vagy a Roszatom tevékenységét közvetlenül vagy közvetetten hátrányosan befolyásoló hazai vagy nemzetközi hatás jelentkezik, a szerződésben foglalt ellenértéket növelhetik.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.