Gazdaság hvg.hu 2024. október. 25. 14:54

Itt a bejelentés: a francia Framatome is szállít Paksra nukleáris fűtőelemet

A Framatome és az MVM Paksi Atomerőmű Zrt. pénteken megállapodást kötött arról, hogy a Framatome 2027-től üzemanyagot szállít a Paksi Atomerőmű működéséhez – írja a Portfolio a francia vállalat közleményére hivatkozva.

A paksi atomerőműnek ezzel az orosz Roszatom mellett – diverzifikációs céllal – a francia Framatome is beszállít 2027-től nukleáris fűtőelemeket, a VVER 440-es blokk számára. A köztes időszakban az atomerőmű a meglévő készletét használja, ezt követően pedig a francia fűtőelemeket.

A Framatome az orosz TVEL-lel együttműködve, vegyesvállalatként gyártana fűtőelemeket a szovjet fejlesztésű és gyártású VVER reaktorok üzemanyag-ellátására a németországi Lingenben – teszi hozzá a Vg.hu.

A lap kérdésére Horváth Péter János, az MVM Paksi Atomerőmű vezérigazgatója elmondta, hogy miközben a gyártás valóban francia–orosz partnerségben folyik, az eladó egyedül a Framatome lesz. A francia–orosz társulásba azonban beszállhat a magyar fél is, amire lehetősége van egyébként a Framatome többi térségi vevőjének is.

„Annyi üzemanyag érkezik – válaszolt a megállapodás időtartamára vonatkozó kérdésre a vezérigazgató –, amennyi elég lesz mind a négy blokk számára, továbbá az első két blokknak a második üzemidő-hosszabbítása utáni időszak első éveire is” – mondta Horváth a Vg.hu-nak.

A bejelentést megelőzte, hogy kedden Orbán Viktor miniszterelnök és Emmanuel Macron francia köztársasági elnök Párizsban tárgyalt egymással egy munkavacsora során, az Élysée-palota által kiadott előzetes tárgyalási témafelsorolásban pedig az energetika is szerepelt – írja a Portfolio.

A ma aláírt szerződés az Energiaügyi Minisztérium és a Framatome között 2023. szeptember 12-én aláírt szándéknyilatkozatban foglaltakon alapul, amelyet követően tavaly decemberben az atomerőműben tartott sajtótájékoztatón már elhangzott, hogy egy beszállító nem beszállító, a diverzifikáció jegyében törekedni kell második nukleárisüzemanyag-beszállítóra is.

A hazai áramtermelés felét és a fogyasztás 36 százalékát fedező atomerőművel kapcsolatban Lantos Csaba energiaügyi miniszter kiemelte: „az energetikai diverzifikációt a megállapodással a nukleáris termelésre is kiterjesztjük, ezzel a felelősségteljes döntéssel tovább erősítjük hazánk energiaszuverenitását”.

„A mai megállapodással a már végrehajtott üzemidő-hosszabbítás időtartamán túlnyúló első beszállítói szerződés jött létre. Általa tudunk majd üzemanyagot biztosítani a környezetkímélő, tiszta áram előállításához, ami a háztartások és a versenypiaci szereplők számára is stabilitást és megfizethető árat jelent” – mondta a megállapodás kapcsán Horváth Péter János.

A Portfolio szerint az Európai Unióban jelenleg tizenkilenc VVER-típusú reaktor üzemel, köztük négy 1000 megawattos villamos teljesítményű VVER reaktor Bulgáriában és a Cseh Köztársaságban, valamint tizenöt 440 megawattos reaktor a Cseh Köztársaságban, Finnországban, Magyarországon és Szlovákiában.

Mi történt eddig?

A tavaly szeptemberi megállapodás előtt két nappal Orbán Viktor a Magyar Civil Fórum résztvevőivel folytatott megbeszélésen arról beszélt: a kormány célja az energetikai önellátás, ennek része, hogy Paks orosz helyett francia üzemanyaggal menjen – írtuk.

Egy nappal később Konkoly Norbert, Magyarország oroszországi nagykövete már cáfolta az orosz TASZSZ hírügynökségnek, hogy Orbán ilyet állított volna, szavai szerint Magyarország nem kívánja a Paksi Atomerőmű orosz fűtőanyagát francia fűtőanyagra cserélni, nukleáris területen sikeresen fejlődik a magyar–orosz együttműködés.

A Miniszterelnökség szűk egy héttel később a Népszavának azt hangoztatta: a meglévő hazai atomerőművi blokkok üzemanyag-ellátására a jelenleg elérhető egyedüli lehetőség az orosz behozatal. Bár a francia vállalat már dolgozik a fejlesztésen, a gyors, gyakorlati megoldást is csak többéves távon tartják lehetségesnek. Gulyás Gergely egy kormányinfón akkor ezt azzal egészítette ki: az új blokkok tekintetében viszont mindenképp számítanak a franciákra (a mai bejelentés fényében pedig a meglévőknél is).

Ezt árnyalta a Framatome HVG-nek tavaly novemberben küldött válasza, amely szerint a cég az európai oroszreaktor-üzemeltetők kezdeményezésére és velük együttműködésben dolgozik azon, hogy fel lehessen számolni „a kritikus szolgáltatások beszerzése körüli nehézségeket, és hogy csökkenteni lehessen az importkitettséget”.

Akkor még nem volt egyértelmű, hogy a magyar kormány kiket vert át: az oroszokat vagy a franciákat, a pénteki bejelentés alapján az előbbi forgatókönyv valószínűsíthető.

zöldhasú
Hirdetés
Élet+Stílus hvg.hu 2024. november. 30. 10:00

„Elájult, és akkor jött rá, hogy valami nem stimmel” – Kösz, jól: kiégés és stressz a magyar munkahelyeken

<strong>Milyen személyiségjegyek jellemzik a munkamániásokat, és mi lehet az oka, hogy Magyarországon a civil szférában dolgozik a legtöbb munkafüggő</strong>? Mennyire az egyén, és mennyire a munkáltató felelőssége, ha a munkamánia eluralkodik, és függőséggé, kiégéssé válik? <strong>Mi a közös Karácsony Gergelyben és Donald Trumpban?</strong> A Kösz, jól vendége volt Kun Bernadette pszichológus és Merész István, az Allianz-Trade vezetője.