A kedden megjelent kormányhatározat 5,15 milliárd forintot vesz el a korábban megítélt összegből.
A Sapientia Alapítvány ingatlan-beruházásainak támogatását egymilliárddal csökkentették, a szervezet sepsiszentgyörgyi fejlesztéseire szánt több mint négymilliárdot pedig törölték. Mindezzel egy 2018 decemberi határozatot módosítottak, amiből arra lehet következtetni, hogy bár csaknem öt éve döntött a kormány ezekről a támogatásokról, a pénzt mostanáig nem, vagy csak részben költötték el.
A 2000 óta létező Sapientia Alapítvány tartja fenn jórészt magyar állami pénzből a kolozsvári, marosvásárhelyi, csíkszeredai és sepsiszentgyörgyi helyszíneken működő Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetemet és a nagyváradi Partiumi Keresztény Egyetemet. Kuratóriumának tagjait a négy erdélyi magyar történelmi egyház (római katolikus, református, evangélikus, unitárius) nyolc vezetőjéből álló Alapítók Közgyűlése nevezi ki, a jelenlegi elnök Kató Béla, az Erdélyi Református Egyházkerület püspöke.
* * * Lakástámogatás meglévő és vállalt gyermekek után
A lakástámogatási rendszer egyik legfontosabb eleme a Családi Otthonteremtési Kedvezmény (CSOK). Az igénylők lakáscéljuk megvalósításához 600 ezer és 10 millió forint közötti összeget kaphatnak meglévő és vállalt gyermekük után. A Bankmonitor CSOK kalkulátorával a támogatási jogosultság könnyen ellenőrizhető, de azt is meg lehet tudni, hogy igényelhető-e a támogatáshoz kapcsolódó kedvezményes CSOK-hitel
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.