A vállalat két nap alatt mintegy 200 milliárd dollárt veszített.
Az Apple 200 milliárd dollárt veszített két nap alatt, miután Kínában utasításba adták a központi kormányzati szervek tisztviselőinek, hogy ne használják az Apple iPhone-jait és más külföldi márkájú készülékeket munkához, és ne vigyék be azokat az irodába – írja a CNN.
Mint írják, az Apple részvényei csütörtökön 2,9 százalékkal estek, a befektetők azon izgulnak, hogy a világ legértékesebb részvénytársasága képes lesz-e üzletet kötni a világ második legnagyobb gazdaságában.
Az iPhone kínai betiltása különösen azért jelenthet problémát az Apple számára, mert Kína a vállalat termékeinek legnagyobb külföldi piaca, és a kínai eladások tavaly a vállalat teljes bevételének mintegy ötödét tették ki.
Az Apple nem hozza nyilvánosságra az iPhone-eladásokat országonkénti bontásban, de a TechInsights kutatócég elemzői szerint az elmúlt negyedévben több iPhone-t adtak el Kínában, mint az Egyesült Államokban.
Ráadásul az Apple az iPhone-ok többségét is kínai gyárakban gyártja, így a kaliforniai székhelyű vállalat fontos szerepet játszik a pekingi gazdaságban is – mondta a lapnak Brandon Nispel, a KeyBanc Capital elemzője. Emiatt a vállalatot eddig „viszonylag biztonságban tekintették Kínában a kormányzati korlátozásokkal szemben". A most bejelentett tiltások viszont felvetik azt a kérdést, hogy változik-e Kína álláspontja az ügyben.
Mindent egy lapra tett fel Kínában az Apple, és most mindent el is bukhat vele
A kilencvenes évek végén Peking dobott mentőövet az akkor a csőd szélén támolygó techvállalatnak, mely aztán masszívan alapozva a távol-keleti nagyhatalomra, néhány éven belül leuralta a világot. Csak közben Kína olcsó összeszerelő üzemből komoly partnerré vált, Tim Cookéknak így most extra kihívás szakítani vele.
* * * Támogatott hitel vállalkozások számára
A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.