Arra kérte a Fidesz frakcióvezetője az energetikai minisztériumtól, hogy ne vezessék ki az éves szaldóelszámolást a már meglévő háztartási napelemes rendszerek esetében. A tárca jelezte, hogy érdemben vizsgálják a kérést.
Érdemben vizsgálja a frakció kérését, a brüsszeli elvárásoktól eltérő elszámolási lehetőségeket
– reagált kedd délután az Energiaügyi Minisztérium a Facebookon Kocsis Máté fideszes frakcióvezető Lantos Csaba miniszterhez a Facebookon intézett kérésére, hogy a már megvalósult lakossági napelemes rendszerek esetében ne vezessék ki jövő év elejétől az éves szaldóelszámolást.
Itt az újabb napelemes hátraarc a Fidesztől, kétszázezer háztartás lélegezhet fel
Maga Kocsis Máté szólította fel Lantos Csaba energiaügyi minisztert arra, hogy ne változtassák meg a háztartási napelemes rendszerekkel már rendelkezők éves szaldóelszámolását. Szerinte ez nem fair, és megpróbálta Brüsszelre is ráfogni.
Érdekes módon mind a frakcióvezető, mind a tárca brüsszeli elvárásokról ír, holott a négy évvel ezelőtti uniós irányelv nem azt várja el, hogy minden ilyen rendszer esetében kivezessék a nagyon kedvező éves elszámolást, hanem azt, hogy a 2024. január 1. után újonnan megvalósuló háztartási méretű napelemes rendszerek elszámolása már ne az éves szaldó szerint történjen. Ez ugyanis eredetileg arra szolgált, hogy a kezdeti időszakban segítse a háztartási napelemes rendszerek teljesítését, ám számuk megnövekedésével – Magyarország esetében több mint 200 ezer ilyen háztartásról van szó – okafogyottá vált a fenntartása.
Az éves szaldó miniszter által másfél hete konkretizált kivezetése – a kormány már tavaly ősszel jelezte a szándékot, hogy mindenkit, aki eddig évesben volt havi szaldóba sorolnának át – miatt erős kétségek merültek fel a megépített rendszerek megtérülésével kapcsolatban, és komoly felháborodást keltett azok körében, akik azért építették ki napelemes rendszert, mert bíztak az éves szaldóval járó jelentős megtakarításban, vagyis abban, hogy a nyári napos időszakban a hálózatba betáplált áramot télen ingyen visszakaphatják.
Most akkor megéri-e egyáltalán napelemet telepíteni a háztetőnkre? A kormány szerint igen, elmagyarázzuk, miért
Éles kritikákat váltott ki a háztartási napelemes rendszerek elszámolásának átalakítását érintő kormányzati terv. Van, aki attól tart, hogy nem éri majd meg megújulókba fektetni a családoknak, hiszen a napelemes otthonok gazdái jövőre végleg búcsút mondhatnak a nullás éves számláknak.
A minisztérium szerint a következő napokban egyeztet a kérdéskörben Czepek Gábor közigazgatási államtitkár a szakmai szövetségek képviselőivel, illetve Lantos Csaba miniszter Juhász Edittel, a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal elnökével.
A hvg.hu kedden kérdéseket küldött a minisztériumnak, arról érdeklődtünk, hogy mit szólnak Kocsis Máté felvetéséhez, és megfontolják-e az éves szaldó megtartását, illetve hogy miként számolnak majd el a jövő év elejétől az új napelemes kiserőművek, és hogy pontosan mikortól érvényesek rájuk az új szabályok (az engedély beadásának, jóváhagyásának vagy a tényleges csatlakozásnak a dátumától), ha válaszolnak, beszámolunk róla.
A posztban a minisztérium megismételte, amit korábban is közöltek már, hogy „méltányos elszámolási rendszer kialakítására törekszünk, amely megfelelően támogatja a magyar családokat a saját áramfogyasztásukat részben fedező, meglévő napelemeik működtetésében”.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.