Az USA elnöke kifejezetten nemzetbiztonsági, nem pedig gazdasági kockázatokra hivatkozik.
Az Egyesült Államok nemzetbiztonsági érdekekre hivatkozva részleges tilalmat és korlátozásokat vezetett egyes Kínába irányuló befektetésekre – erről írt alá szerdán elnöki rendeletet Joe Biden.
A rendeletet alapján megtiltják, illetve bejelentési kötelezettséghez kötik amerikai érdekeltségek számára az üzleti kapcsolatot egyes technológiáknál a rendeletben szereplő "aggályos országokkal", amelyet a Kínai Népköztársaságként, valamint a hozzá tartozó Hongkongként és Makaóként határoztak meg.
A jogszabály szerint az érintett technológiák és termékek körébe tartoznak a félvezetők és mikroelektronikai termékek, kvantuminformációs technológiák, valamint bizonyos mesterséges intelligencia (AI) rendszerek.
A korlátozás a chipek tervezéséhez szükséges szoftvereket és a chipek gyártásához szükséges eszközöket fejlesztő kínai vállalatokba történő befektetéseket veszi célba. Ezeket a területeket jelenleg az Egyesült Államok, Japán és Hollandia uralja, a kínai kormány a hazai alternatívák kiépítésén dolgozik.
A Fehér Ház közleménye alapján az amerikai kormány "elkötelezett Amerikai biztonsága iránt és abban, hogy megvédje nemzetbiztonságát azáltal, hogy védelmezi a katonai innováció szempontjából kritikus új generációs technológiákat".
A rendelettel kapcsolatban kormányzati illetékesek szerdán azt hangsúlyozták, hogy a kínai befektetések korlátozása kifejezetten nemzetbiztonsági érdekeket szolgál, és nem gazdaságpolitikai intézkedésről van szó. A közlés szerint termékek és technológiák szűk körét érinti a lépés, amellyel meg tudják védeni a nemzetbiztonság érdekeit amellett, hogy fenntartják az Egyesült Államok elkötelezettségét a nyitott befektetési politika iránt.
Chuck Schumer, a szenátus demokrata párti vezetője elégedetten fogadta Biden rendeletét. Arról beszélt, hogy túl sokáig segítetet az amerikai pénz a kínai hadsereg megerősödését. "Az Egyesült Államok ma megteszi az első stratégiai lépést annak biztosítására, hogy az amerikai befektetések ne a kínai katonai előretörést finanszírozzák" – mondta. A republikánusok szerint viszont Biden rendelete nem elég kemény.
A washingtoni kínai nagykövetség szóvivője szerdán azt mondta, hogy Kína "nagyon csalódott" a lépés miatt. Liu Pengyu nyilatkozata szerint a korlátozások "súlyosan aláássák a kínai és amerikai vállalatok és befektetők érdekeit". A pekingi kínai kereskedelmi minisztérium azzal vádolta az Egyesült Államokat, hogy lépésével zavart okoz a globális iparban és az ellátási láncokban.
A rendeletet várhatóan jövőre szavazhatják meg, előtte több nyilvános véleményezési körön kell átesnie.
(MTI/Guardian)
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.