Az ukrán cég esetében például nem tájékoztatták a felszámolót, hogy átmentek a nemzetbiztonsági vizsgálaton. Emiatt viszont kizárták őket.
Az ukrán Metinvest csoport, amely meg akarta szerezni a Dunaferrt úgy véli a pályázat kezdettől fogva nem felelt meg az átláthatóság kritériumainak. „A pályázat időzítése nagyon szoros volt, és az ajánlattevők tájékoztatása korlátozott volt” – írja a GMK Központ, amely egy ukrajnai székhelyű tanácsadó cég.
A Metinvest szerint a magyar kormány nem a nagyszámú potenciális befektető figyelmét próbálta felhívni, hanem éppen hogy elterelni akarta azokat. A Metinvestet például a közlésük szerint azért zárták ki, mert
az illetékes minisztérium nem közölte a felszámolóval, hogy a csoport sikeresen átment a nemzetbiztonsági átvilágítási eljáráson.
Eldőlt, hogy indiai tulajdonosa lesz a Dunaferrnek
Végül 55 millió euróba került az üzlet a Liberty Steelnek.
Megemlítik azt is, hogy a kormánytól hiába kértek többször is tájékoztatást, nem kaptak semmilyen visszajelzést arról, hogy nem sikerült volna átmenniük nemzetbiztonsági átvilágítási eljáráson, de arról sem, hogy ha mégsem sikerült, akkor miért nem.
Írnak arról is, hogy tekintettel a Dunaferr méretére az eladásnak 200 millió euró körüli összegűnek kellett volna lennie, de végül a magyar kormány 50 millió euró körüli árat határozott meg. A befutó végül az indiai alapítású, brit Liberty Steel lett, amely 55 millió eurós összeget ajánlott az acélműért, amelynek kapacitása több mint 1,5 millió tonna hengerelt acél évente.
A Metinvest véleménye szerint az EU monopóliumellenes hatóságainak ki kellene vizsgálni a magyar kormány az üzemre kiírt pályázatát - áll a Metinvest közleményében.Két indiai jelentkező marad a Dunaferr megvásárlására, az ukránokat kizárták
Továbbra sincs biztos kézben a magyar cég, ám egy újabb lépést tettek az értékesítés felé.
A Liberty Steel 2023 júliusában nyerte meg a Dunaferr megvásárlására kiírt tendert, és leányvállalatán, a Liberty Steel Central Europe Kft-n keresztül lett a nyertes ajánlattevő. Korábban, 2023 júniusában kizárták más résztvevők pályázati jelentkezését, köztük a Metinvest, a svájci Trasteel Trading Holdind és a magyar Trinec Property. A Trasteel nem fizette be a 4 millió eurós garanciát (egyfajta pályázati beugrópénz) a kitűzött határidőig. Így a brit Liberty Steel és a Mauritiuson bejegyzett Vulcan Steel magáncég maradt versenyben az acélmű megvásárlásáért.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.