Gazdaság Lengyel Miklós 2023. július. 07. 12:39

Mélypontra került a rubel Prigozsin lázadása miatt

Nemcsak Putyin vezető gárdájának tagjaiból menekültek sokan külföldre a Prigozsin-puccs idején, de sokan igyekeztek szabadulni a rubeltől is Oroszországban, mert a hatalom megingása komoly bizonytalanságot okozott. Ezért a rubel is gyengült – az orosz elnök hiába közölte a sanghaji virtuális csúcs résztvevőivel, hogy Oroszországban a hatalom stabil.

43,5 milliárd dollárnak megfelelő összeg tűnt el Oroszországból – írta a Bloomberg Economics az elmúlt háborús időszakot elemezve. 70-80%-kal nőtt meg az átváltási láz villámgyorsan a Prigozsin-puccs idején. A rubel kiesett a komfortzónájából – írta a Bloomberg. Ezt a komfortzónát 80 és 90 rubeles dollárárfolyam közé tette Andrej Belouszov miniszterelnök helyettes a múlt héten. Ehhez képest 15 hónapos mélypontra süllyedt a rubel árfolyama csütörtökön, egy dollárért immár 93 rubelt adnak – írta a Reuters, amely megemlíti, hogy a Prigozsin puccs 9%-os árfolyamesést hozott az orosz valutának. Pénteken sem sokat javult a helyzet: egy dollár ára 91 rubel.

Mit csinál a kormány? Megkezdte az 54 milliárd dollár értékű kínai jüantartalékának eladását.

Megszólalt a Nemzeti Bank elnöke is, aki nem a lázadással hozta összefüggésbe a rubel gyengélkedését, hanem a külkereskedelem számaival: az exportbevételek csökkentek, míg az importárak nőttek. Oroszország – Szaúd Arábiával együtt – korlátozza az olajkitermelést, hogy megakadályozza a nyersanyag árának nagyobb esését.

Elvira Nabiullina, a Nemzeti Bank elnöke arra hívta fel a figyelmet, hogy “mindez növeli az infláció kockázatát, és ennek megfelelően hozzuk majd meg döntéseinket”. A szakértők zöme arra számít, hogy a Nemzeti Bank emeli az alapkamatot, hogy csökkentse az infláció kockázatát. Jelenleg 7,5% az alapkamat, de a Reuters által megkérdezett szakértők szerint már júliusban is emelés várható, és utána az év folyamán még egyszer, hogy enyhítsék az inflációs nyomást.

A hivatalos adatok szerint az infláció még mindig alacsony, 3,43%, de a szakértők többsége kételkedik abban, hogy a hivatalos adatok mennyiben tükrözik a realitásokat Oroszországban. Tavaly 10% fölött volt az infláció – elsősorban Putyin Ukrajna elleni agressziója miatt. Idén ez azért alacsonyabb, mert a bázisadatok magasak. Ennek ellenére az infláció a Prigozsin-puccs miatt újra megindult fölfelé. A Nemzeti Bank azzal számol, hogy idén az infláció 4,5-6,5% között lesz, a hivatalos cél 4%. Olyan eseményekkel, mint a Prigozsin-puccs a Nemzeti Bank sem tud mit kezdeni, hiszen annak nyomán megingott a bizalom Putyin hatalmában, és ezt követi a rubel mélyrepülése, amely 15 hónapos mélypontra juttatta az orosz valutát.

zöldhasú
Hirdetés