Nem a kormány és nem is a piaci szereplők által alapított szervezet kapja meg ezt a feladatot – ez pedig az árak további növekedéséhez vezethet a Felelős Élelmiszergyártók Szövetsége szerint.
Jelentősen növelheti az élelmiszerárakat a hulladékgazdálkodási rendszer júliusi átalakítása
– közölte kedden a Felelős Élelmiszergyártók Szövetsége (FÉSZ). Mint írják, Magyarországon is be fogják vezetni a „kiterjesztett gyártói felelősségi rendszer” (EPR), amivel az élelmiszerek csomagolásával kapcsolatos környezetvédelmi problémákat szeretnék megoldani. Ez egy uniós irányelv, és az EU összes országában be fogják vezetni.
Magyarországon július elsejétől viszont nem az állam, vagy piaci szereplők által alapított nonprofit szervezet fogja irányítani az élelmiszerek csomagolásainak visszagyűjtését és hasznosítását, hanem egy, a Mol által működtetett koncessziós társaság. „A piaci szereplők eleve hatékonyabbnak és olcsóbbnak tartották volna a feladatok végrehajtását a nemzetközi gyakorlatnak megfelelően, piaci alapokon működtetni” – írja a FÉSZ.
A szövetség szerint a koncessziós tervekkel kapcsolatos aggályaikat az élelmiszergyártók folyamatosan jelezték a jogalkotóknak, de hiába: „a félelmeik sajnos máris beigazolódni látszanak, mert a koncessziós megoldás hatékony működőképességének megkérdőjelezhetősége mellett nagy érvágást jelent majd a gyártók számára, hogy július elsejétől az eddig erre a célra befizetett környezetvédelmi termékdíj összegének a többszörösét, 3-5-ször, bizonyos esetekben akár tízszer annyit kell majd fizetniük az egyes csomagolóanyagok után” – írják.
Ráadásul még a gyártókat képviselő szakmai szervezeteket sem vonták be a csomagolóanyagok árképzésébe, így viszont számukra sem világos, „hogy mi alapján kerültek meghatározása az új díjtételek”. Ez azért probléma szerintük, mert az sem látható, hogy „érvényesül-e az az Európai Uniós irányelv, ami szerint csak a tényleges, indokolt költségeket tartalmazhatná a díj”.
A FÉSZ mindezek alapján azt írja, meggyőződésük, hogy „az élelmiszerárak további emelkedésének megakadályozása, valamint a hazai élelmiszeripari vállalkozások talpon maradásának és versenyképességének biztosítása érdekében a díjak auditált felülvizsgálatára és jelentős csökkentésére van szükség”. A szövetség ezért sürgős egyeztetést javasol a kormány és a gyártók érdekképviseleti szervei között.
Jön a kötelező akciózás a boltokban, jó lesz ez nekem?
Június elsejétől indul az államilag előírt akciózás a kiskereskedelemben, a kormány az infláció elleni fegyverként emlegeti a rendeletben meghatározott leárazást. Csodát, vagy akár az infláció csökkentését persze hiába várnánk tőle, de akkor mi értelme? Elmagyarázzuk. Mi az a kötelező akció? A kormány által kitalált intézkedés az árak letörésére, miután az árstopról bebizonyosodott, hogy finoman szólva nem hatékony erre.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.