Túl sok kárt okoznak a farkasok Svájcban az állattartóknak, ezért könnyebbé teszik a kilövésüket és gyérítésüket. Július 1. után akár azonnal is lelőhető lesz az a farkas, amely emberéletet fenyeget.
Július elsejétől lazítanak a farkasok vadászatával kapcsolatos szabályokon Svájcban. Az eredetileg 2022-ben elfogadott törvényeket úgy módosítják, hogy a kantonok az esetek többségében önállóan dönthessenek egyes farkasok kilövéséről, ha azok haszonállatokat vagy netán emberéleteket veszélyeztetnek, és ne kelljen központi környezetvédelmi hatósági jóváhagyásra várniuk, mint eddig derül ki a svájci kormány honlapján közzétett közleményből.
A módosított rendelet elsősorban az alpesi állattartóknak kedvez, akiknek emellett egy 4 millió svájci frankos támogatási programot is indítottak, amivel állatállományuk nagyragadozókkal szembeni védelmét segítik.
Az új szabályok értelmében azonnal ki lehet lőni azokat a magányosan, falkán kívül kóborló farkasokat, amelyek közvetlenül emberéletet fenyegetnek. (Egyébként ilyennek lehet tekinteni az M237 kódnéven elhíresült farkast is, amely Magyarországig vándorolt az év elején, majd védett státusza ellenére feltehetően lelőtték.) Emellett július 1. után azokon a helyeken, ahol korábban károkozás történt, akkor is dönthetnek az ilyen magányos állatok kilövéséről, ha 6 haszonállat pusztult el – korábban erre legalább 10 elpusztított haszonállat után nyílt lehetőség.
Módosítottak a farkasok által okozott nagyobb károkozás fogalmán is. Míg korábban egy szarvasmarha elpusztítása tartozott ebbe a kategóriába, július 1-től kezdve már egy szarvasmarha, ló, láma vagy alpaka súlyos megsebesítése is nagyobb károkozásnak számít.
Lejjebb vitték az elpusztított haszonállatok számát a farkasfalkákkal szembeni fellépés esetén is: míg korábban 10 elpusztított állat után állhattak neki az adott falka gyérítésének, ez nyártól 8 elpusztított egyed után is megkezdődhet – ehhez viszont szükséges az illetékes hatóság engedélye. Azokban a térségekben, ahol több falka is aktív, a korábbinál gyakrabban gyéríthetnek.
Az új szabály arra is lehetőséget teremt, hogy azonnal kilőjenek minden olyan, akár falkához tartozó farkast is, amely emberéletet fenyeget, és ehhez nincs szükség a környezetvédelmi hatóság engedélyére, illetve a vadőrök kilőhetik azokat a farkasokat is, amelyek lakott területeket közelítenek meg.
Svájcban körülbelül 26 falkában 250 farkas élhet, becslések szerint számuk 2026-ra elérheti a 350-et is. Az általuk okozott kár az elmúlt időszakban exponenciálisan nőtt: míg 1998 és 2008 között összesen ezer haszonállattal végeztek, 2008 és 2020 között már évente pusztítottak el közel ekkora mennyiséget - írja a Swissinfo.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.