Idő előtti lenne, és „veszélyeztetné a megfelelő hatás kiváltását”, ha a kormány elárulná, hogyan akarja biztosítani, hogy legyen elég bevétel az államkasszában, és ne legyen túl sok kiadás.
„Több bevételi és kiadási előirányzat teljesülése további intézkedéseket tesz szükségessé” – írja a 2024-es költségvetés tervezetéhez mellékelt véleményében a Költségvetési Tanács (KT). A testület szerint a Pénzügyminisztériumtól kapott tájékoztatás, illetve a KT kérésére átadott dokumentumok szerint ezek kidolgozása folyamatban van. Ám a KT szerint célszerű volna, ha a törvényjavaslat benyújtásakor az Országgyűlés tájékoztatást kapna az előirányzatokat megalapozó kormányzati intézkedésekről.
Nos, a kormány nem adott tájékoztatást ezekről az intézkedésekről, sőt a törvénytervezetben így válaszolt a kritikára: „A kormány minden olyan intézkedést, jogszabály-módosítást időben meghoz, illetve törvényi szabályozás esetén benyújt az Országgyűlés részére, ami megalapozza a kiadási és bevételi előirányzatokat. Ezek
az intézkedések tehát az adott jogszabályok, vagy egyéb intézkedések tartalmának ismertetésénél, indokolásánál válnak a nyilvánosság számára ismertté.
A Tanács számára bemutatott intézkedések teljes körének nyilvánossá tétele idő előtti lenne, veszélyeztetné az abban foglalt joghatás megfelelő kiváltását.”
Magyarra fordítva:
az intézkedésekről szóló jogszabályok benyújtása/megjelentetése előtt senkinek semmi köze hozzá (skh), milyen intézkedésekre készül a kormány.
A költségvetést prezentáló sajtótájékoztatón Varga Mihály pénzügyminiszter azt mondta, hogy az adócsomag benyújtása a következő héten várható. Amúgy nem világos, mennyiben veszélyeztetné az adott jogszabályok „megfelelő joghatásának kiváltását”, ha az intézkedéseket nyilvánosságra hoznák.
Ráadásul úgy, hogy Varga Mihály rendszeresen hangoztatja, mennyire kiszámítható a magyar költségvetési politika. Ami persze nem igaz, ahogy Varga is elismerte, a folyamatokat az idei első félév után áttekintik, aztán kiderül, tartható-e jelen formájában az idei és a jövő évi költségvetés.
A költségvetés tervezetéről tartott Kormányinfón Varga Mihály azt mondta, a kormány a „megszorítás” szót sem ismeri. Lehet, hogy a szót a kormány nem ismeri, de megszorításokat nagyon is alkalmaz. Az adóemelések, új (külön)adók bevezetése, a létszámleépítés a közszférában, a kiadáscsökkentés a közszférában, a beruházások befagyasztása természetesen mind-mind megszorítás.
Ha a KT által megismert intézkedések a tervezett bevételi és kiadási számok tartását célozzák a kedvezőtlen körülmények közt, sőt akár a bevételek növelését és/vagy a kiadások csökkentését, akkor ezek megszorítások lesznek. Még ha a kormány nem is úgy nevezi majd őket.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.