61,2 milliárd svájci frankot vontak ki a csőd előtti utolsó napokban.
A március közepén csődbe ment svájci Credit Suisse óriásbankból 61,2 milliárd svájci franknak megfelelő értékű eszközt vontak ki a bedőlése előtti napokban – adta hírül a BBC. A bankot korábbi közvetlen riválisa, az UBS kebelezte be, az átadási folyamat közben pedig hullanak ki a csontvázak a szekrényből, ezek egyike a 61,2 milliárdos tőkemenekítés nyilvánosságra kerülése is.
A Credit Suisse vagyonkezelői feladatokat is ellátott bedőlése előtt, az általuk forgatott összeg azonban 502,5 milliárd frankra apadt március végére, szemben az egy évvel korábbi 707 milliárddal.
Az USA-nak és Svájcnak minden pénzt megér, hogy a bankmentéssel megnyugtassa a világot
A két svájci óriásbank kényszerfúziója és a két közepes méretű amerikai pénzintézet összeomlása eltérő okokra vezethető vissza, de a piaci feszültséget a Fed pénzszórása készítette elő, és a radikális kamatemelése robbantotta be.
A Credit Suisse részvényesei azután kezdtek el menekülni a bankból, hogy az belekeveredett az amerikai Silicon Valley Bank és a Signature Bank összeomlásába. A svájci óriást az állam mentette meg: ők hozták össze azt az üzletet, amelynek a vége az lett, hogy az UBS hajlandó volt felvásárolni riválisát. A tavaszi bankpánikról a Fülke podcastban beszéltünk bővebben:
Fülke a Credit Suisse összeomlásáról: Mi történik a bankokkal? Újra 2008-at írunk?
Mit jelent nekünk az, hogy egy amerikai meg egy svájci bank összeomlik? Miért figyelte a világ rémülten a Credit Suisse agóniáját? Egyáltalán hogyan történhetett meg ilyesmi egy stabil óriásbanknál? És miért nem lehet egyszerűen hagyni bedőlni? A Fülke adásában Nagy Iván László Gyükeri Mercédesszel és Sztojcsev Ivánnal beszélgetett.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.