A befektetett 74 milliárd forint visszaköveteléséről azonban nem szól a csütörtök este közzétett kormányrendelet.
Ahogy Gulyás Gergely miniszter a csütörtök délelőtti kormányinfón bejelentette, estére a rendelet is megszületett a Nemzetközi Beruházási Banknak adott kedvezmények és előjogok megszüntetéséről. Ezúttal hasznos volt, hogy a kormány a háborús veszélyhelyzetre hivatkozva alacsonyabb szintű jogszabállyal, vagyis rendelettel módosíthatta gyorsan a bankról 2019-ben hozott törvényt.
Miután már a múlt héten eldőlt, hogy Magyarország kilép a bankból, a kormány most tudomásul vette a székhely áthelyezését Budapestről Moszkvába, továbbá kimondta, hogy a 2019-es törvénnyel kihirdetett megállapodásban foglaltaktól eltérően „a Nemzetközi Beruházási Bank és Magyarország Kormánya között a Nemzetközi Beruházási Bank Magyarországi Székhelyéről szóló Megállapodás megszüntethető a Kormány és a Bank közötti megállapodás és a Kormányzótanács döntése nélkül”.
A rendelet azt is kimondja, hogy a törvényben meghatározott mentességek és biztosított kedvezmények megszűnnek. Ez azonban csak a székhely megváltozásának bejelentését követően alkalmazható, „amelyről a külgazdasági és külügyminiszter – annak ismertté válását követően – a Magyar Közlönyben haladéktalanul közzétett közleményével ad tájékoztatást”. A bank honlapjára ugyan már felkerült az a közlemény, amely szerint az NBB „kimerítette a további működési alapjait budapesti és Európai Uniós központjából”, ezért megkezdte működésének és székhelyének áthelyezését Magyarországról Oroszországba, de úgy látszik, a privilégiumok megszüntetésével a kormány megvárja, hogy a költözés tényleg megtörténjék.
„Az állam visszaköveteli a 25 százalékos részesedés értékét is” – közölte a miniszter a Kormányinfón, de a rendelet ezt a témát egyáltalán nem érinti. A visszakövetelés módját és felelősét, esetleg határidejét tehát nem határozták meg.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.