Hivatalosan még mindig budapesti címén működik az orosz kémbank
Bár az erről szóló döntés már áprilisban megszületett, végül csak október végén lépett ki Magyarország a pénzintézetből.
Bár az erről szóló döntés már áprilisban megszületett, végül csak október végén lépett ki Magyarország a pénzintézetből.
Egy hete valósult meg a több mint fél évvel ezelőtti szándék.
Az amerikai szankciókat okolják ezért.
A befektetett 74 milliárd forint visszaköveteléséről azonban nem szól a csütörtök este közzétett kormányrendelet.
Hiába lépett ki Magyarország az amerikai szankciók hatására a Nemzetközi Beruházási Bankból, az orosz banknak és alkalmazottainak gyakorlatilag korlátlan előjogokat és mentességeket biztosító törvény még mindig hatályban van. Hogy meddig, nem tudni, mivel a kormány és bank is hallgat, így nem tudni azt sem, mi lesz a Duna parti székházzal vagy éppen a sok tízmilliárd forintnyi magyar tőkével.
Továbbra sem közölte a kormányzat, hogy pontosan mikor, milyen feltételekkel lép ki Magyarország az orosz hátterű, az amerikaiak által kémtevékenységgel gyanúsított Nemzetközi Beruházási Bankból (IIB) - írja a Népszava.
Csütörtök este jelent meg a kormányhatározat.
24 óra sem telt el az után, hogy az amerikai nagykövet bejelentette a bank és vezetői elleni szankciókat.
Nem lesz több magyar delegált a Világgazdaság értesülése szerint.
Elemi érdeke az amerikai szankciók alá vett Nemzetközi Beruházási Banknak, hogy egy pillanatig se legyen hivatalosan orosz többségű, ahhoz pedig, hogy ezt meg lehessen oldani, magyar segítségre is szükség van. Kérdés, a magyar kormánynak meddig éri meg pénzelni az összeomlás elől menekülő bankot.
Orbán Viktor és propagandagépezete megtehette volna, hogy változtat az oroszpolitikáján, ehelyett egy háború kellős közepén nekiment a legfőbb katonai szövetségesének. Nem meglepő, hogy az Egyesült Államok befolyásoló ügynökként tekint Orbán Viktorra, a befolyásoló ügynököket pedig kiszorítják – véli szakújságíró kollégánk, Dezső András, aki videós podcastunkban magyarázta el, milyen folyamat kezdetét jelenthetik a Nemzetközi Beruházási Bankra kivetett amerikai szankciók.
Laszlóczki Imre rossz társaságba keveredett: az Egyesült Államok szankciós listáján rajta van többek között Vlagyimir Putyin orosz és Bassár el-Aszad szíriai elnök is. De mivel jár rajta lenni egy ilyen listán?