Bár az erről szóló döntés már áprilisban megszületett, végül csak október végén lépett ki Magyarország a pénzintézetből.
Moszkvai címe mellett a budapesti, Fő utca 1. szám alatti Lánchíd Palota is szerepel a kémbankként elhíresült Nemzetközi Beruházási Bank (IIB) központjaként a pénzintézet honlapján - szúrta ki a Népszava. Azt még áprilisban jelentette be a kormány, hogy Magyarország kilép a kémbankból, ez azonban csak októberben lépett hatályba, az IIB szabályzata szerint ugyanis a kilépő tagnak legalább hat hónappal korábban értesítenie kell erről a szándékáról a bank kormányzótanácsát.
Erre azután került sor, hogy az Egyesült Államok szankciós listára tette az IIB-t és annak három vezetőjét, köztük a magyar Laszlóczki Imrét, mert úgy látták, a bankot az oroszok nyomásgyakorlásra használják. Bár először a kormány nevében Hollik István megüzente David Pressman amerikai nagykövetnek, hogy “nem fognak változtatni az álláspontjukon (miszerint a béke pártján állnak)”, egy nap sem telt el és megszületett a döntés a kilépésről.
A Nemzetközi Beruházási Bank által használt épületről még nyáron írta meg az Mfor, hogy bár a pénzintézet kivonul az országból, az ingatlan a bank tulajdonában marad. Akkor az IIB azt állította, a személyzet, a bank menedzsmentje és alkalmazottai már áttelepültek Moszkvába, de az nem derült ki, hogy hosszú távon mi a kémbank terve a Lánchíd Palotával.Amit az orosz "kémbankról" röviden tudni kell
A budapesti székhelyű orosz bank amerikai szankciós listára került, összeszedtük a legfontosabb információkat róla.
Az ügy másik fontos kérdése, hogy mi lesz a magyar állam bankban ragadt 74 milliárd forintjával, valamint az, hogy mikor és miből fizeti vissza a forintbefektetőket célzó kötvényei utána járó, összesen 23 milliárd forintot az IIB. Ezekre a kérdésekre a kormány hónapok óta nem válaszol érdemben, a Népszava cikke szerint azonban rosszabbak lehetnek az esélyek, mint korábban gondoltuk. Az áprilisi kormányrendelet szövege szerint ugyanis a Magyarország kormányzótanácsi képviselete azonnal megszűnt, ez a testület hagyja azonban jóvá a “kölcsönös kötelezettségek elszámolását” - vagyis felszámolásával erről a lehetőségről mondhatott le a kormány.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.