Hozzájárult a kormány a Nemzetközi Beruházási Bank elköltözéséhez
A befektetett 74 milliárd forint visszaköveteléséről azonban nem szól a csütörtök este közzétett kormányrendelet.
A befektetett 74 milliárd forint visszaköveteléséről azonban nem szól a csütörtök este közzétett kormányrendelet.
Eltelt néhány nap, mire a Nemzetközi Beruházási Banknál eldöntötték, hogyan reagáljanak a bankot és vezetőit érintő amerikai szankciókra és arra, hogy ezután Magyarország is kilépett a „kémbankként” emlegetett pénzintézetből. A bank most visszavonul Oroszországba.
Hiába lépett ki Magyarország az amerikai szankciók hatására a Nemzetközi Beruházási Bankból, az orosz banknak és alkalmazottainak gyakorlatilag korlátlan előjogokat és mentességeket biztosító törvény még mindig hatályban van. Hogy meddig, nem tudni, mivel a kormány és bank is hallgat, így nem tudni azt sem, mi lesz a Duna parti székházzal vagy éppen a sok tízmilliárd forintnyi magyar tőkével.
24 óra sem telt el az után, hogy az amerikai nagykövet bejelentette a bank és vezetői elleni szankciókat.
Nem lesz több magyar delegált a Világgazdaság értesülése szerint.
Orbán Viktor és propagandagépezete megtehette volna, hogy változtat az oroszpolitikáján, ehelyett egy háború kellős közepén nekiment a legfőbb katonai szövetségesének. Nem meglepő, hogy az Egyesült Államok befolyásoló ügynökként tekint Orbán Viktorra, a befolyásoló ügynököket pedig kiszorítják – véli szakújságíró kollégánk, Dezső András, aki videós podcastunkban magyarázta el, milyen folyamat kezdetét jelenthetik a Nemzetközi Beruházási Bankra kivetett amerikai szankciók.
A sokszor kémbanknak titulált Nemzetközi Beruházási Bank több vezetője elleni amerikai büntetőintézkedések mostani elrendelése előtt csaknem két évvel írtuk itt a hvg360-on, hogy Magyarország az orosz ügynökök bázisává vált, mert Moszkvának az a célja, hogy meggyengítse az európai és euroatlanti intézményeket, és ebben partnerre talált Orbán Viktorban. Alább 2021 májusi cikkünket közöljük újra.
Ismeretlenek feltörték az orosz kémbankként emlegetett budapesti székhelyű Nemzetközi Beruházási Bank levelezőrendszerét: e-mailek, dokumentációk és egyéb érzékeny információk kerülhettek hackerek kezébe, akik ezeket az anyagokat terjeszteni kezdték – tudta meg a hvg.hu. A támadás azon a napon történt, amikor a sajtóban megjelentek a hírek, hogy Bulgária augusztustól megszünteti a tagságát a bankban, így Magyarország marad az egyedüli európai részvényes.
A bolgárok – a románokkal, csehekkel és szlovákokkal együtt – már tavaly jelezték, hogy ki fognak szállni a bank finanszírozásából.
Az LMP-s Demeter Márta érdeklődött, de hiába, érdemi választ nem kapott.
Magyarországról egyelőre nem tudni, hogy tervezi-e a budapesti székhelyű Nemzetközi Beruházási Bankból a kilépést.
A média elfoglaltságával indokolja a döntést a Nemzetközi Beruházási Bank: háborús időkben a média úgysem ér rá. A kémbankként is emlegetett NBB szerint nemzetközi intézmény lévén az oroszellenes szankciók, illetve korlátozások nem vonatkoznak rá.