A Transparency International szerint az MNB megkerülte a közbeszerzési törvényt a régi Postapalota bebútoroztatásánál.
Az autópálya- és hulladékkoncesszió mellett az Európai Bizottság belső piaci főigazgatósága vizsgálja a Magyar Nemzeti Bank (MNB) bútorbeszerzéseit is – írja a Szabad Európa. A Bizottsághoz még 2021-ben fordult a Transparency International Magyarország korrupcióellenes civil szervezet.
A Transparency International beszámolója szerint a jegybank cége, az MNB-Ingatlan Kft. közbeszerzés nélkül bútoroztatta be a Buda Palotát, vagyis az egykori Postapalotát. A jegybank a civil szervezet felvetése ellen azzal érvelt, hogy cégük nem tartozik a közbeszerzési törvény hatálya alá, hiszen jogelődjéről is ezt állapította meg korábban a Közbeszerzési Döntőbizottság. A Transparency viszont kitart álláspontja mellett: a Szabad Európa cikke szerint az MNB-Ingatlan Kft. a nemzeti képzőművészeti örökség védelme érdekében történű műtárgybeszerzéssel részben közérdekű tevékenységet folytat – vagyis ajánlatkérőnek minősül, így a bútorbeszerzéssel törvénytelenül kerülte meg a közbeszerzési szabályokat.
A jegybank a bútorbeszerzéssel a jegybankelnök fiának egyik barátjának, Somlai Bálintnak cégét, a Raw Developmentet bízta meg, a feladatot a cég 2,4 milliárd forintért vállalta el. A bútorok pedig részben a Matolcsy Ádám érdekeltségébe tartozó Balaton Bútortól érkeztek.
13 milliárddal drágult meg a Postapalota felújítása, a projektet Matolcsy Ádám barátja viszi
Egy belsős dokumentum szerint gazdaságossági számítások nem is készültek a renováció második üteméhez. Nem nyilvánosak a Széll Kálmán téri Postapalota felújítására megkötött szerződések, a viszont betekintett egy vizsgálati dokumentumba, és ez alapján azt írja, hogy 13 milliárd forinttal emelkedtek a felújítás második ütemének költségei az eredetileg tervezetthez képest.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.