Az Átlátszó jutott hozzá egy szerződéslistához közérdekű adatigényléssel.
Számos érdekes tételt fedezett fel az Átlátszó azokban a dokumentumokban, amelyeket közérdekű adatigénylésükre adott át a Magyar Turisztikai Ügynökség (MTÜ). A lap tavaly augusztus közepén kérte ki a 2018 eleje és 2022 júliusának vége között megkötött, a nettó 5 millió forint értéket elérő szerződések listáját, amely korábban – bár az Infotörvény előírja – nem szerepelt a szervezet honlapján. Az ügynökség kétszer is meghosszabbította 45 nappal a válaszadási határidőt, de még így sem sikerült három hónapon belül átadnia a kért adatokat. Végül tavaly november végén küldték el őket.
A listából kiderül, hogy az MTÜ 2018-ban nettó 7,5 millió forintért rendelt tanulmányt „turizmus és biztonság témakörben” a Századvég Politikai Iskola Alapítványtól, amely az egyik legfontosabb kormánypárti közvélemény-kutatóként rendszeresen kap állami megbízásokat.
A Balásy Gyula érdekeltségébe tartozó New Land Media Kft. és a Lounge Design Kft. 2018-ban közel 7 milliárdos, majd két kisebb megbízás után 2021-ben egy 980 milliós megbízást kapott, így a két vállalkozásnak kifizetett összeg átlépte a 8 milliárd forintot.
Podcastok készítésére – amelyekben Guller Zoltán (képünkön) MTÜ-vezérigazgató beszélgetett Szujó Zoltánnal turisztikai témákról tíz-húsz percben – összesen 7,7 millió forint közpénzt költött a szervezet. Szujó cége, a 2020 januárjában alapított KreaCast Kft. 2020-ban 260 ezer forintért készített egy-egy adást, 2021-ben és 2022-ben viszont már 320 ezerért.
Az Átlátszó a lista legérdekesebb tételének egy 2018-as megállapodást nevezett a Thermal Hotel Aquicum Zrt.-vel. Ennek keretében a cél által üzemeltetett budapesti Aquincum Hotelben 36 újságírót szállásoltak el 2018. augusztus 7-16. között összesen 11 millió forintért. Az nem derült ki a táblázatból, hogy milyen újságírókat és miért szállodáztattak közpénzért.
Lakásbérleti szerződéseket is talált a lap az adatok között. Az egyiket egy évre, 2018 áprilisától 2019 márciusának végéig kötötték, és havi 2915 dollárról, akkori árfolyamon bő 743 ezer forintról szólt. A másik 2019. május 1-jétől 13 hónapig volt érvényes, a bérleti díj pedig 3030 dollár volt, akkori árfolyammal számolva körülbelül 879 ezer forint. Az MTÜ mindkét esetben ugyanazzal a céggel állapodott meg, s a második szerződésből az is kiderült, hogy a kibérelt lakás a New Yersey állambeli Hoboken egyik, a Hudson folyó partján álló épületében található. A listában azt írták a tétel mellé, hogy az ingatlant „az amerikai nemzetközi országspecialista részére” bérelték. Erről a titulusról a szervezet honlapján az olvasható, hogy „a Nemzetközi Kapcsolatok Igazgatóságon belül az elsődlegesen kiemelt küldőpiacokon nemzetközi piacszakértők, úgynevezett országspecialisták dolgoznak azon, hogy az adott országból érkező turisták számát maximalizálják”.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.