Gazdaság MTI 2023. február. 25. 17:51

Levágta Oroszország a Barátság kőolajvezetékről Lengyelországot

A legnagyobb lengyel olajcég állítja: a lakosság meg sem fogja érezni a leállást, más forrásokból pótolták a szükségleteket.

Háború Ukrajnában
Friss cikkek a témában

Oroszország az utolsó érvényes szerződés értelmében leszállított tétellel végleg leállította a kőolajexportot Lengyelországba a Barátság vezetéken – közölte szombaton a PKN Orlen lengyel kőolajipari vállalat. Közleményükből kiderül: ez azt jelenti, hogy nem fognak több Oroszországból származó kőolajat kapni a vezetéken.

Twitteren Daniel Obajtek, a PKN Orlen vezérigazgatója azt írta, hogy már felkészülten várták a leállást. „A nyersolaj mindössze tíz százaléka érkezik Oroszországból, ezt más forrásokból származó olajjal fogjuk pótolni” – írta. A PKN egy éve, a háború kirobbanása után állította le a tengeri úton érkező orosz kőolaj fogadását.

 

A lengyel nagyvállalat vásárlóinak azt üzente: a leállás nem lesz hatással az ellátásukra, és az összes szállítás már más beszállítók révén, tengeren keresztül történik.

Lengyelország évekkel ezelőtt áttért arra, hogy kőolajszükségletének döntő hányadát nem orosz forrásból szerzi be, döntően Északi-tengerről, Nyugat-Afrikából, a Földközi-tenger medencéjéből, a Perzsa-öbölből és a Mexikói-öbölből importálnak kőolajat tengeri úton. A PKN Orlen tavaly a szaúdi Aramco céggel írt alá stratégiai kőolajszállítási szerződést.

 

Jövőre is tovább veszi az orosz vezetékes nyersolajat Németország és Lengyelország, pedig egyikük se akarta

2023-tól két és félszeresére tervezi emelni az Adria-kőolajvezeték tranzitdíját Horvátország, ami a magyar kormány szerint a monopolhelyzettel való visszaélés, ezért Szijjártó Péter az Európai Bizottság közbelépését sürgeti.

zöldhasú
Hirdetés
Gazdaság hvg.hu 2024. december. 01. 07:00

És akkor Varga Mihály állást váltott, a hitelminősítő pedig beszólt a magyaroknak

Pénteken végre felszállt a fehér füst, Orbán Viktor Varga Mihályt választotta a jegybankelnöki posztra, miközben Matolcsy György máris azt jósolja, hogy az évtized két legjobb éve vár ránk. Még aznap este a Moody’s kemény kritikával illette a magyar gazdaságpolitikát. A kormány arra épít, hogy végre sikerül költekezésre bírni az óvatoskodó országot. Persze, csak úgy lehet többet költeni, ha van miből. A hároméves bérmegállapodás ezt segítené, feltéve, ha a lakhatási válság és az újabb inflációs hullám el nem viszi az egészet. Ez a HVG heti gazdasági összefoglalója.