Gazdaság hvg.hu 2023. február. 13. 07:57

Hitelfizetési moratóriumot kényszerítenek a bankokra, ami gyorsíthatja ezek menekülését Oroszországból

Az egy éve tartó háború dacára két nagy nemzetközi bank, az osztrák Raiffeisen és az olasz UniCredit továbbra sem vonult ki Oroszországból, ám az orosz kormány legfrissebb ötlete a pénzintézetek befektetőit is aggodalommal tölthette el.

Háború Ukrajnában
Friss cikkek a témában

Az orosz kormányzat úgy döntött, hogy hitelfizetési moratóriumot kényszerít a bankokra az Ukrajnában harcoló orosz katonák számára, sőt, a meglehetősen furcsa rendelkezésben az is szerepel, hogy amennyiben a hitellel rendelkező katona a harcokban elesne, vagy megnyomordna, akkor a tartozását a banknak el kell engednie – derül ki a Reuters elemzéséből.

A minden szempontból unortodox hitelrendezési terv még szeptemberben ment át az orosz törvényhozáson, akkor a Duma elnöke, Vjacseszlav Vologyin így nyilatkozott róla: „A katonák és a tisztek országunk biztonságát szolgálják, kötelességünk hát gondjukat viselni”. A lépés nem csak az ukrán jegybank tiltakozását váltotta ki, mely intézet egyúttal azt is bejelentette, hogy azzal a kéréssel fordult a Raiffeisen és más bankokhoz, hogy fejezzék be oroszországi működésüket, de aggodalommal töltötte el az érintett pénzintézetek befektetőit is.

A Raiffeisen és az UniCredit az orosz pénzügyi rendszer régi bútordarabjainak számít, ráadásul az orosz jegybank azon listáján, amely a 13 „rendszerszintű fontossággal bíró hitelintézetet” sorolja fel, ők ketten az egyedüli külföldi szereplők. Ezen utóbbi önmagában is aláhúzza jelentőségüket a nyugati szankciókkal birkózó orosz gazdaság szempontjából.

„A vállalatoknak nagyon óvatosaknak kellene lenniük” – idézi a portál Kiran Azizt, a KLP norvég nyugdíjalap képviselőjét, aki szerint a bankokat több módon is rá lehet kényszeríteni a háború finanszírozására. A KLP Raiffeisen és UniCredit részvényekkel is rendelkezik.

A bankokkal szemben támasztott azon elvárás, hogy biztosítsanak moratóriumot a katonáknak, rávilágít annak veszélyeire, amikor egy cég olyan körülmények között működik, amikor belekényszeríthetik bizonyos tettekbe, amik ellentétesek az általa vallott értékekkel – mondta Eric Christian Pederson, a 320 milliárd eurós vagyon fölött diszponáló Nordea eszközkezelő képviselője. Az UniCredit részvényekkel rendelkező vállalat képviseletében Pederson kijelentette, hogy az Ukrajna elleni támadást követően helyesnek érzik, ha egy cég kivonul Oroszországból.

A részleges mozgósítás elrendelése és a tavalyi év vége között az orosz pénzintézetek mintegy 167 600 kölcsönt folyósítottak a haderő alkalmazottai számára, összesen nagyjából 800 millió euró értékben. A Raiffeisen szerint a kormányzat által kivetett hitelmoratórium alá a kölcsöneik mindössze 0,2 százaléka tartozik, miközben a pénzintézet 9 milliárd eurós hitelkintlevőséggel rendelkezik Oroszországban.

Az UniCredit nem volt hajlandó elárulni, hogy a kintlevőségeinek mekkora részét érintik a változások, bár azt elmondta, hogy az oroszországi érdekeltségeik inkább cégekhez, mint magánszemélyekhez fűződnek.

Akárhogy is döntsenek a közeljövőben a bankok, Moszkva igyekszik minden eszközzel megnehezíteni a távozásukat. Vlagyimir Putyin nem rég írt alá egy rendeletet, ami megtiltja a „barátságtalan” országokból származó befektetőknek, hogy eladják a bankrészvényeiket, ha csak ezt nem engedélyezi nekik személyesen az orosz elnök.

zöldhasú
Hirdetés