Gazdaság Lengyel Miklós 2023. február. 07. 18:21

Egy orosz oligarcha Amerikában elkobzott vagyona Ukrajna újjáépítését segíti

Ezt jelentette be az Egyesült Államok igazságügyi minisztere, aki elmondta, hogy ez az első ilyen akció, de több hasonló követi majd.

Putyin szélsőjobboldali propagandistája, Konsztantyin Malofejev 5,4 millió dolláros vagyonát tavaly áprilisban foglalták le az Egyesült Államokban. “Az egészet átutaljuk Ukrajnának” - nyilatkozta a CNN-nek Merrick Garland igazságügyi miniszter, aki emlékeztetett arra, hogy a dollármilliárdos oligarcha megpróbálta kijátszani a szankciókat, amelyeket ellene még 2014-ben vezettek be az Egyesült Államokban és a világ sok más országában, miután Putyin elfoglalta és annektálta a Krím-félszigetet. A dollármilliárdos Malofejev mgpróbált “titokban” médiacégeket vásárolni Európában, hogy ily módon támogassa Putyin agresszív külpolitikáját.

Az Egyesült Államok legutóbbi költségvetési törvénye felhatalmazza a Biden kormányzatot arra, hogy az orosz oligarchák elkobzott vagyonát átutalják Ukrajnának.

Washingtonban Ukrajna főügyésze is jelen volt, amikor az amerikai igazságügyi miniszter bejelentette az elkobzott vagyon átutalását a háborúban álló Ukrajnának. Andrej Kosztyin főügyész a Twitteren utalt arra, hogy Konsztantyin Malofejev az egyik fő támogatója volt az Ukrajna keleti részén a kijevi kormány ellen harcoló orosz milíciáknak. “Mindenki szenved Ukrajnában a háború miatt, ezért nekünk valamennyire kompenzálnunk kell a károkat. Akik felelősek a szenvedésekért, azoknak pedig fizetniük kell“ - hangsúlyozta az ukrán főügyész. Ukrajna 2017-ben nemzetközi elfogatóparancsot adott ki az oligarcha ellen.

Ki is az a Konsztantyin Malofejev?

Pénzügyi csodagyereknek számított Oroszországban, ahol alig 30 éves korában létrehozta a Marshall Fundot, amely elsősorban a médiába és a digitális technológiába fektetett be, de jelen volt az ingatlanpiacon és a mezőgazdaságban is. A 2 milliárd dolláros alap létrehozta a CFG Capitalt Franciaországban. Ez a Franciaországban működő pénzügyi vállalkozás Oroszországban támogatott új beruházásokat.

Sikeres tőzsdei szereplése miatt sokan Soros Györgyhöz hasonlították Konsztantyin Malofejevet, mint például a HVG 2018-as portréja.

 

Tudta, hogy Putyinnak is van egy saját Sorosa? Pont az ellentéte a valódi Sorosnak

Utálja a liberalizmust, a Nyugatot és a melegeket, s fő célja, hogy igazi orosz imperialistaként létrehozza az ortodox országok - Oroszország, Görögország, Bulgária és Szerbia - szoros szövetségét. Konsztantyin Malofejevet sokan csalónak tartják, ám kétmilliárdosra becsült vagyonából komoly összegeket áldoz különféle jótékony célokra.

A hasonlat annyiban pontos, hogy az ideológia mindigis fontos volt az orosz pénzügyi csodagyerek számára. Míg Soros György a nyitott társadalomról szóló elképzeléssel a liberális gondolkodást akarta elterjeszteni a világon, addig Konsztantyin Malofejev épp ellenkezőleg antiliberális, ókonzervatív nézeteket támogatott anyagilag. Például a Cárgrád televíziót, amelynek neve arra az orosz nacionalista álomra utal, amely vissza kívánta szerezni Konstantinápolyt, vagyis Isztambult a muzulmán törököktől. Oroszország első világháborús céljai között szerepelt az ősi Bizánc megszerzése , melynek a Cárgrád nevet adták volna.

A Cárgrád média platform elnöke Konsztantyin Malofejev, aki tág teret nyitott Putyin szélsőjobboldali támogatóinak. Például Alekszandr Duginnak. A nacionalista publicista lányának autóját felrobbantották. Az apa Ukrajnát vádolta.

Safe internet League - ezen a néven hoztak létre “civil” szervezetet Putyin Oroszországában, ahol megpróbálják megtisztítani az internetet a “nem kívánatos tartalomtól”. Ennek a szervezetnek az egyik vezetője Konsztantyin Malofejev, aki emellett fenntartja Oroszország egyik legjelentősebb jótékonysági alapját, amelyet Nagy Szent Vaszilijról nevezett el.

Malofejevet már 2014 óta nemzetközi szankciók sújtják, mert aktívan támogatta Putyin akcióját az Ukrajnához tartozó Krím megszerzésére. Malofejev zsebből fizette az úgynevezett “Donyecki Népköztársaság” miniszterelnökét, Alekszandr Borodájt és Igor Girkint, az FSZB korábbi ezredesét, aki az ő biztonsági főnöke volt, amikor Ukrajnában járt. Igor Girkin ezt követően a “Donyecki Népköztársaság” hadügyminisztere lett. A Moszkvában megjelenő Novaja Gazeta korábban azzal vádolta Konsztantyin Malofejevet, hogy kulcsszerepet játszott a Putyinnal együttműködő orosz milíciák megszervezésében Ukrajnában. Putyin azóta megszüntette a független Novaja Gazetát, amely leleplezte az elnök és a nacionalista szélsőjobb kapcsolatait Oroszországban.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.