Gazdaság Lengyel Miklós 2023. február. 06. 17:13

Brüsszel szeretné csökkenteni a gyógyszerek árát az Európai Unióban

Jogszabálytervezetet készít elő az Európai Bizottság, a nagy gyógyszergyárak nem igazán lelkesednek.

A versenyjogot akarja módosítani az az uniós jogszabálytervezet, amellyel az Európai Bizottság a gyógyszerárak csökkenését igyekszik elérni, és amelyet megszerzett a Politico brüsszeli szerkesztősége. A jelenlegi szabályozás szerint az új gyógyszert szabadalmaztató gyógyszergyár tíz évig versenytárs nélkül árusíthat a piacon, csak utána jöhetnek a versenytársak, és velük a generikus, többnyire olcsóbb készítmények. A bizottság tízről két évre kívánja csökkenteni ezt a periódust, amit a nagy gyógyszergyárak hevesen elleneznek. Annak sem örülnek a nagy gyógyszergyártó cégek, hogy Brüsszel egységes gyógyszerpiacot akar. Jelenleg ugyanis nemzeti szabályozás van, ennek következtében a gazdagabb uniós tagállamok polgárai átlagosan két évvel korábban jutnak hozzá az új gyógyszerekhez, mint a szegényebb országok fogyasztói. A terv szerint a nagy gyógyszergyárak valamiféle kompenzációt kapnának, ha egyszerre vezetnének be új gyógyszert az Európai Unió egész területén.

Miközben a gyógyszergyártók nem lelkesek, a fogyasztókat képviselő szervezetek érthető módon kedvezően fogadják a javaslatokat. “Évtizedeken keresztül a nagy gyógyszergyárak igen kedvező ösztönzőket kaptak az Európai Uniótól, most itt az idő a finomhangolásra” – nyilatkozta a Politicónak Rosa Castro, a European Public Health Alliance nevű civilszervezet egészségügyi főmunkatársa.

A gyógyszergyárak eközben arra hivatkoznak, hogy az Európai Unió versenyképessége ezen a területen is csökken: egyre jobban elmarad az USA és Kína mögött. Különösen így van ez a kutatás-fejlesztés terén, amely igencsak költséges. Ezért manapság egy gyógyszerkutató startup sokkal szívesebben kezdi meg tevékenységét Bostonban, mint Berlinben.

“Ez a javaslat rendkívüli mértékben káros az európai gyógyszeripari innováció számára. Az USA-ban nagyon dinamikusan nő a gyógyszerkutatásra fordított pénz: 25 év alatt 2 milliárd dollárról 25 milliárdra emelkedett. Ennek Európa a nyomába sem érhet. Túlzott optimizmus vagy vakremény túlságosan is az amerikai vagy az ázsiai innovációra támaszkodni” – mondta az európai gyógyszerlobbi vezetője. Nathalie Moll szerint egyre nő a szakadék az Egyesült Államok és az Európai Unió között ezen a téren is.

A nagy gyógyszergyárak elszántan harcolnak a javaslat ellen, amelyet hivatalosan csak két hónap múlva fognak benyújtani. Nemcsak a 290 bejegyzett lobbista serénykedik a nagy gyógyszergyárak érdekében Brüsszelben, de Németország és Franciaország is fellép az érdekükben, hiszen mindkét államban jelentős gyógyszergyártó kapacitás van. Kemény küzdelem várható, de mindenkinek tudomásul kell vennie, hogy az Európai Unió lakossága öregszik, a gyógyszerfogyasztás egyre nagyobb részét teszi ki a családi költségvetésnek. Vagyis Brüsszel jól érzi, hogy lépni kell, de a nagy gyógyszergyárak nem adják fel harc nélkül előnyös pozícióikat – vonja le a tanulságot a brüsszeli Politico.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Lőrincz Tamás 2025. január. 06. 06:30

A választás időpontjánál is fontosabb, telik-e osztogatásra a Fidesznek, miközben a kilátásoknál csak a közhangulat rosszabb

A Tiszának az előrehozott választás témájának napirenden tartása – ezzel együtt leginkább annak elkerülése – mellett a pártépítés lesz a legfőbb feladata 2025-ben, a Fidesznek pedig a gazdaság felpörgetése és saját táborának megtartása. Mi vár a magyar politikára és a választókra a most kezdődő évben?