A külföldi szakértők egy része kétkedik, de az biztosnak látszik, hogy a nagy holdújévvel kezdődő vakáció, amikor több száz millióan indultak útnak Kínában, nem váltott ki újabb járványhullámot az 1,4 milliárd lakosú országban.
90 százalékkal csökkent januárban a koronavírus miatti vizsgálatok száma a rendelőkben és a klinikákon az előző hónaphoz képest, amikor drámai módon megnőtt a fertőzöttek száma. A kórházakban ápolt Covid-betegek száma 85 százalékkal csökkent ugyanebben az időszakban.
A WHO örömmel fogadta a pekingi adatokat, de közölte: nem vet véget a világméretű riadónak, melyet három éve hirdetett meg a vírussal szemben. “Újabb vírusvariáns nem bukkant fel, és a korábbi járvány a végéhez közeledik” - közölte ugyanakkor magabiztosan a kínai járványügyi bizottság, amely számokat is közzétett: a Covid miatt 4300-an haltak meg Kínában január 4-én. Ez volt a csúcs. Január 23-án a halálozások száma 896-ra csökkent.
A BBC-nek nyilatkozó kínai járványszakértő így értékelte a helyzetet: “Nagy fertőzési hullám kezdődött azt követően, hogy Kínában feloldották a zéró tolerancia politikát. A halálozási adatok azt mutatják, hogy ez a hullám elmúlóban van. Még nem tudjuk, hogy a holdújévi ünnepségsorozat kivált-e újabb fertőzési hullámot. Ha lesz is ilyen, akkor is kevéssé valószínű, hogy olyan erőssé válik, mint a decemberi hullám” – nyilatkozta Hszü Li Jang.
Most akkor tényleg bedönt ismét mindent Kína a Covid miatt?
Az ázsiai országban sosem látott nehézségeket okoz az a koronavírus, amiről a nyugati országok szép lassan kezdtek megfeledkezni. Persze a kommunista állam szerint minden a legnagyobb rendben, és nincs semmi látnivaló, ám több okunk van kételkedni ebben, mintsem elhinni.
Mi történik vidéken?
Korábban sokan adtak hangot annak az aggodalmuknak, hogy a vidékre hazautazó városi kínaiak elterjeszthetik a koronavírust szűkebb pátriájukban, ahol az egészségügyi ellátás sokkal gyengébb, mint a városokban.
226 millió utazást regisztráltak az egyhetes holdújévi vakáció idején. Ez 70 százalékkal több, mint tavaly, amikor még érvényben volt a zéró tolerancia politikája, de jóval kevesebb, mint a járványt megelőző években, amikor több mint 500 millió kínai indult útnak a holdújévet követő nagy vakáció idején.
A pekingi egyetem nemrég tanulmányt közölt, amely szerint körülbelül 900 millió kínai esett át a koronavírus-járványon az elmúlt három év során. Az országos járványügyi hatóság szerint a mostani járványnak 60 ezer halottja volt január 12-ig.
A kínai járvány statisztikákkal szemben erős kétségek fogalmazódtak meg külföldön, ahol általános a vélemény: Peking tudatosan a valóságosnál kisebb számokat közöl, mert a kínai turisták hamarosan tömegesen indulnak külföldre.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.