A Magyar Ásványolaj-szövetség főtitkára azt mondja, hogy folyamatosan javulni fog a helyzet az üzemanyagokra kivetett hatósági ár eltörlését követően, de a bevezetése előtti szolgáltatási színvonalat elérni még hosszú idő lesz.
A kormány kedd éjjeli, az ársapka eltörléséről szóló döntése visszahozza a magyar piacra az üzemanyag-importőröket, a helyzet fokozatosan lesz egyre jobb, de a bő egy évvel ezelőtti – a hatósági ár bevezetése – előtti állapotot, amikor éjjel-nappal bármilyen termék korlátozás nélkül megvásárolható volt valamennyi töltőállomáson, még hónapokba fog telni elérni – nyilatkozta az InfoRádiónak a Magyar Ásványolaj-szövetség főtitkára.
Grád Ottó szerint az importőrök számára létkérdés, hogy újrainduljon az üzemanyagok behozatala, most mérik fel a lehetőségeket, de időbe telik, amíg a megfelelő közúti, vasúti és folyami szállítókapacitásokat 13 hónap után újra kiépítik.
A főtitkár arra is figyelmeztetett, hogy a vízi szállítás esetében az is nagyon fontos, hogy a Duna vízállásának függvényében indíthatók uszályok Magyarország irányába.
Hozzátette: a fogyasztásban is elindulhat a konszolidáció, azaz megkezdődik a visszatérés a normál fogyasztási szintre, mert az elmúlt napokban egyfajta pánikreakcióként olyan extrém terhelés érte a kutakat, amelynek képtelenség volt megfelelni. Az elmúlt hétvégén csak a Mol adatai alapján benzinből kétszeres, gázolajból másfélszeres mennyiséget adtak el a töltőállomásokon egy normál hétvége forgalmához képest.
Ársapka már nincs. De mikor lesz benzin?
Attól még, hogy megszüntették a két kiválasztott üzemanyag hatósági árát, varázsütésre nem áll helyre az ország benzin- és gázolajellátása. A Mol szerint is hetekig tarthat, míg termelési oldalról enyhíteni tudnak a helyzeten, a teljes stabilizálódás pedig hónapokat vehet igénybe. A kormány addig is hárítja a felelősséget, és a káosz okozójaként a saját, felelőtlen intézkedései helyett megint Brüsszelre mutogat.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.