Gazdaság Lengyel Miklós 2022. november. 29. 17:08

Macron Washingtonba készül, ahol a nagy kérdés az: mi lesz Európa szuverenitásával?

Szerdán elnöki pompával fogadják Washingtonban az oda érkező francia államfőt. Emmanuel Macron és Joe Biden tárgyalása azonban minden lesz, csak nem pompázatos.

21 ágyúlövés a francia elnök tiszteletére, aki a külügy-, a hadügy- és a pénzügyminiszter társaságában készült az amerikai fővárosba, hogy Joe Biden elnökkel tisztázza: elfogadja-e az Egyesült Államok az Európai Unió stratégiai autonómiáját az ukrajnai háború ügyében vagy a Kínához fűződő viszonyban? Európa és az USA miképp kerülheti el a kereskedelmi háborút?

“Nem ülünk ölbe tett kézzel, és nem nézzük nyugodtan az Egyesült Államok protekcionizmusát” - hangsúlyozta Elisabeth Borne francia miniszterelnök Biden elnök 369 milliárd dolláros gazdaság támogató csomagjára reagálva. Macron elnök azt a kérdést is feltette: miért kerül az amerikai földgáz 4-5-ször annyiba Európában, mint az Egyesült Államokban? A brüsszeli Politico ezt a kérdést megválaszolta,  bár nem épp úgy, ahogy Macron elnök szerette volna: a nagy hasznot a gázkereskedelmi cégek vágják zsebre. Közülük a legnagyobb a francia TotalEnergies.

“Uniós beruházásokra van szükség, hogy csökkentsük energiafüggésünket a külvilágtól, és gyorsítsuk az áttérést a zöld gazdaságra és a digitális világra” - fogalmazta meg nemrégiben a francia és a német pénzügyminiszter közös nyilatkozata. A France24 portál szerint ez nem jelent mást mint azt, hogy az Európai Uniónak is fokozott mértékben támogatnia kell a gazdaságot a vetélytársakkal szemben. “Kína előnyben részesíti a saját termékeit, az Egyesült Államok ugyanezt teszi. Itt az idő, hogy Európa is így cselekedjen” - nyilatkozta a France3 rádiónak Bruno LeMaire pénzügyminiszter, aki most elkíséri Macron elnököt Washingtonba.

Európai stratégiai autonómia

Ez Macron elnök célja, amelyhez még nem nyerte meg teljesen az uniós partnerek, mindenekelőtt Németország támogatását. Macron európai hadsereget szeretne, amely megnövelné a diplomáciai lehetőségeket is, és egyúttal egységes piacot teremtene az európai hadiiparnak. Az ukrajnai háború megmutatja az európai diplomácia korlátait: Putyin csakis az amerikaiakkal hajlandó tárgyalni. Macron pedig valamiféle közvetítő szerepre készül: washingtoni útja előtt jelezte, hogy hamarosan felhívja az orosz elnököt, de csak azt követően, hogy Biden elnökkel megbeszélte, mit akar az USA valójában a Nyugat-Ukrajnában? Jelenleg a külföldi támogatás jó része az Egyesült Államokból érkezik a háború sújtotta országba: a beígért 39 milliárd euróból 28 milliárd - írta a Kiel Institute jelentése.

Mit akarnak az amerikaiak? A Foreign Affairs értesülései szerint azt javasolják Macron elnöknek, hogy akkor támogatják az európai hadsereg ötletét, ha cserébe a franciák és egész Európa melléjük áll Kína ügyében. Ez erősen kérdéses: Olaf Scholz német kancellár már járt Pekingben, és Macron is készül oda. Számukra az európai stratégiai önállóság épp azt jelenti, hogy nem követik Washington szankciós politikáját Kínával szemben, hiszen az Európai Unió legfontosabb kereskedelmi partneréről van szó.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.