Gazdaság hvg.hu 2022. november. 07. 14:43

ENSZ-főtitkár: A klímapokol felé száguldunk és nyomjuk a gázt

Érzékletes képpel igyekezett felrázni a résztvevőket António Guterres az ENSZ 27. klímacsúcsán Egyiptomban.

Zhvg
Friss cikkek a témában

A klímapokol felé száguldunk az autópályán, és nyomjuk a gázt

We’re on a highway to climate hell, and our foot is on the accelerator – utalt az AC/DC rockzenekar klasszikussá érett slágerére António Guterres ENSZ-főtitkár az ENSZ 27. klímacsúcsának második napján elmondott beszédében az Egyiptomi Sarm es-Sejkben.

Napokon belül újabb határon lép át bolygónk lakossága. Megszületik az emberiség családjának nyolcmilliárdodik lakója, de mit fogunk mondani ennek a gyermeknek, ha megkérdezi, mit tettünk a bolygóért? – kérdezte a főtitkár, aki szerint “Az életünkért harcolunk, és vesztésre állunk. Az üvegházhatásért felelős gázok kibocsátása továbbra is növekszik. A globális hőmérséklet tovább emelkedik. És a bolygónk egyre gyorsabban közeledik azokhoz a fordulópontokhoz, amelyek után visszafordíthatatlan lesz a klímakáosz.” António Guterres szerint két lehetőség van:

szolidaritás vagy kollektív öngyilkosság.

Ezzel arra utalt, hogy a gazdag országoknak anyagilag is támogatniuk kell a szegényebbek klímaharcát. A csúcstalákozó ebből a szempontból biztatóan indult, mert a vasárnapi nyitónapon a küldöttek hivatalosan is napirendre vették a szegényebb déli országoknak nyújtandó pénzügyi támogatás kényes kérdését. Ez azért fontos, mert a szegényebb országok komoly anyagi segítségre szorulnak, nem csak a kibocsátáscsökkentéshez szükséges beruházásokhoz, de hogy alkalmazkodni tudjanak a változó klíma hatásaihoz, és ahhoz is hogy fel tudják számolni az klímaváltozás miatt egyre gyakoribb és súlyosabb időjárási katasztrófák okozta károkat. Azt, hogy a szolidaritás mellett mik lehetnek a fő témák ebben a cikkben szedtük össze:

A szolidaritás lesz az egyik kulcskérdés a háború árnyékában tartott 27. klímacsúcson

A klímaváltozás magasan tesz az egyenlőségre: túlnyomórészt azokat sújtja, akik a legkevésbé felelősek a globális felmelegedést okozó káros gázok kibocsátásáért. Sokan ezért úgy vélik, hogy a szolidaritás érvényesülésén lehet majd lemérni, mennyire lesz sikeres a 27. klímacsúcs. Vagyis, hogy mennyit hajlandóak áldozni a fejlett országok a fejlődők klímaharcának segítésére, és egyre nagyobb veszteségeik enyhítésére.

Miközben közel 200 ország küldöttje hallgatja a beszédeket, a Guardian arról ír, hogy a csúcstalákozó hivatalos wifi-hálózatáról le vannak tiltva különböző emberi jogvédő szervezetek és híroldalak honlapjai. A lapnak nyilatkozó résztvevők szerint így nem elérhető például a Human Rights Watch, a Medium blogplatform vagy épp a katari al-Dzsazíra sem. Aktivisták szerint ez a munkájukat is ellehetetleníti, “Igazság és információ híján ellehetetlenülnek a klímavédelmi akciók.”

A korlátozás nem csak a konferencia wifijére terjed ki, a HRW szerint Egyiptomban 700 honlap – köztük híroldalak és civil szervezetek lapjai – elérését tiltják az telekommunikációs szolgáltatók. Az egyiptomi diktatúra úgy rendez klímacsúcsot, hogy ellehetetleníti az ilyen eseményekkel mindig együtt járó aktivista nyomásgyakorlást, írtuk korábban a hetilapban:

Az egyiptomi diktatúra klímacsúcsot rendez, de nem akar zöld aktivistákat látni a közelben

Nem segíti a sürgős éghajlati akciótervek elfogadását, hogy az egyiptomi kormány még a szállodaárakat is tízszeresére emeltette, csak hogy megakadályozza a hazai és külföldi civilek, illetve környezetvédő mozgalmak részvételét a Sarm es-Sejkben kezdődő globális klímakonferencián.

zöldhasú
Hirdetés