Többszáz klímaaktivista rohamozta meg szombaton az amszterdami Schiphol repülőteret, ahol órákon keresztül akadályozták a magángépek felszállását.
A tüntetők ellen a katonai rendőrséget vetette be a karhatalom, akik több mint száz embert letartóztattak, több tucat aktivistát pedig buszokkal vittek el – írta a Reuters.
Az akció része volt annak a tüntetéssorozatnak, amit a Greenpeace és az Extinction Rebelion szervezett a COP27 klímacsúcs elé időzítve. A kereskedelmi járatok indulását és érkezését nem befolyásolta az akció.
A hollandiai Greenpeace vezetője, Dewi Zloch elmondta, kevesebb légijáratot akarnak, valamint tiltást a magénrepülőgépekre és a rövid távú járatokra, emellett növelni kell a vasúti közlekedés arányát.
A szolidaritás lesz az egyik kulcskérdés a háború árnyékában tartott 27. klímacsúcson
A klímaváltozás magasan tesz az egyenlőségre: túlnyomórészt azokat sújtja, akik a legkevésbé felelősek a globális felmelegedést okozó káros gázok kibocsátásáért. Sokan ezért úgy vélik, hogy a szolidaritás érvényesülésén lehet majd lemérni, mennyire lesz sikeres a 27. klímacsúcs. Vagyis, hogy mennyit hajlandóak áldozni a fejlett országok a fejlődők klímaharcának segítésére, és egyre nagyobb veszteségeik enyhítésére.
Szintén szombaton Madridban két klímaaktivista hozzáragasztotta a tenyerét Francisco de Goya két festményének keretéhez a Prado múzeumban – írja a Reuters. A képek közé a falra azt festették fel, hogy +1,5C, utalva arra, hogy az ENSZ a múlt héten elismerte: nem képes betartani a 2016-os párizsi egyezményben foglalt vállalást, hogy az átlaghőmérséklet legfeljebb 1,5 fokkal fog növekedni az iparosodás előtti korhoz képest.