Gazdaság Kacskovics Mihály Béla 2022. október. 28. 14:35

Történelmi lehetőséget szalaszt el a kormány, ha kinyírja a lakossági napelemszektort – petícióban fordultak Palkovicshoz a szakértők

Kacskovics Mihály Béla
Szerzőnk Kacskovics Mihály Béla

Úgy harcol energiafüggetlenségért a kormány, hogy közben azzal, hogy megtiltja a napelemek visszatáplálását és akkumulátorok telepítését írja elő, elképesztően megdrágítja, és így nagyon nehezen megtérülő beruházássá teszi a lakossági napelemek építését. A szakmai szervezetek Palkovics Lászlóhoz fordultak – az, hogy a kormány hajlandó-e őket meghallani, néhány napon belül ki fog derülni.

Ötpontos petícióval fordult pénteken Palkovics László technológiai és ipari miniszterhez több szakmai szervezet is, mert az október 31-től bejelentett napelemeket már csak akkumulátorral lehet telepíteni, mivel azok nem táplálhatják vissza a megtermelt többletenergiát a hálózatra, a kormány ígérete szerint addig, amíg azt nem fejlesztik fel. A Magyar Napelem Napkollektor Szövetség, a MANAP Iparági Egyesület és a Magyar Mérnöki Kamara közös sajtótájékoztatón mutatták be pénteken kéréseiket:

  • Kérik, hogy azoknál a napelemes rendszereknél, ahol a hálózat és a transzformátorkörzet műszakilag alkalmas a csatlakozásra, tegyenek kivételt és ne tiltsák a visszatáplálást, az igénybejelentésre, valamint az engedélyeztetési eljárásra pedig adjanak időt október 31. után is.
  • Kérik, hogy a 100 százalékos támogatású napelemes pályázattal elnyert támogatások maximum összegét az eredeti 485 645 forint/kWp-ről bruttó 600 000 forint/kWp-re emeljék. Indoklásuk szerint ugyanis ha marad az eredeti összeg, több mint 43 ezer nyertes pályázat kerül veszélybe, mivel a pályázat kiírása óta jelentős áremelkedés volt a piacon, sőt a forint is jelentősen vesztett értékéből.
  • Kérik, hogy azoknál a beruházásoknál, ahol 30 százalékos tárolókapacitást írtak elő, legyen lehetőség arra, hogy kivételt kérjenek, és a már megkezdett beruházásokat befejezhessék azokon a területeken, ahol a hálózat kapacitása ezt engedi. Ha ezt a kérést teljesíti a minisztérium, akkor gyakorlatilag megmentik azokat a beruházókat, akik még a szigorítás előtt kezdték a projektjeiket.
  • A szervezetek szeretnék, ha a minisztérium nyilvánosságra hozná azokat az adatokat, amelyek alapján a visszatáplálási stopról döntöttek, hogy lássák, az országban hol milyen kapacitást bír el még jelenleg a hálózat, így tervezhetővé tudnák tenni a növekedés ütemét.
  • Bár a visszatáplálási stop október 31. után él, a kormányrendelet elvileg csak ideiglenes. Azt viszont nem határozták meg, hogy pontosan meddig szól ideiglenessége, és mikortól lehet ismét olyan rendszereket telepíteni, amik már visszatáplálhatják a megtermelt energiát a központi rendszerbe. A szervezetek szeretnének tehát választ kapni, hogy meddig szól rendelet, hiszen jelenleg a napelemekkel foglalkozó cégek nem tudják alapvető működésüket sem tervezni, nem tudnak új erőműveket építeni. Kérik, ha szakaszos feloldásra is van lehetőség, akkor annak az ütemezését is hozzák nyilvánosságra október 31-ig.

A szervezetek pénteki sajtótájékoztatóján Kiss Ernő, a Magyar Napelem Napkollektor Szövetség elnöke azt mondta, az utóbbi években Magyarországon egy napelem-ellenes lobbi ért el sikereket és maguk alá gyűrték így az egész szektort, akadályozva ezzel a napelemes rendszerek térhódítását annak ellenére is, hogy az egész világon robbant a napelemes piac. Két éve nem lehet kereskedelmi célú napelemeket engedélyeztetni Magyarországon, a kapacitási tendert folyamatosan halogatják – most november másodika a határidő, ám az ágazat tart az újabb halasztástól –, jelentősen nőtt a beruházási költség, mindehhez jött csak a kormány legutóbbi döntése, amivel a lakossági szegmenst hátráltatják jelentősen.

Azzal, hogy nem lehet visszatáplálni a rendszerbe, akkumulátorokat viszont telepíteni kell hozzá, a beruházás megtérülése tolódott ki – egyes esetekben akár évekkel.

A szakemberek szerint hatalmas bakot lő a kormány a lakossági energiatermelés korlátozásával: az ország úgy szorul villamosenergiaimportra (a hazai felhasználás negyven százalékát külföldről vásároljuk), hogy a két legnagyobb beszállítónk Ukrajna és Szlovákia volt - emelik ki. Egészen a háború kirobbanásáig így volt, azóta azonban változott a helyzet:

Ukrajna nem tud szállítani, mert az oroszok szétlőtték elektromos hálózataikat, így az elmúlt egy hétben pont Magyarország exportált nekik energiát. Szlovákiában pedig a kormány energiavészhelyzetet hirdetett, így akármelyik pillanatban elrendelhetik a villamosenergia exporttilalmát.

A rezsicsökkentés részleges kivezetése pedig masszív robbanást hozott az energiapiacon, ezzel történelmi lehetőség elé állítva a szakmát: Kiss szerint az is napelemet akar, aki erre állami támogatást nem tudott felvenni, többen önerőből is vállalják az egész beruházás finanszírozását. A kormány bejelentése a visszatáplálási stopról pedig az amúgyis rettenetesen pörgő piacot még tovább pörgette: Szolnoki Ádám, a MANAP Iparági Egyesület elnöke egyenesen arról beszélt, hogy az utóbbi két hétben közel annyi napelemes beruházást akartak engedélyeztetni, amennyit általában egy év alatt szoktak.

Érdemes-e még az utolsó pillanatban beadni a napelemes igénylést?

Október 31-én lezárul a hálózatra csatlakozás lehetősége az új napelemes rendszerek telepítői előtt. Ennek hiányában korlátozottan vagy sokkal nagyobb költséggel tudják kiaknázni a napenergiában rejlő lehetőségeket. De vajon tudja-e majd tartani az előírt határidőket az is, aki most próbálkozik?

Ezektől ugyan a szektor egy darabig szárnyalhat, azonban ha teljesítik a beruházásokat, kérdéses, mi lesz azokkal a cégekkel, akik napelemekkel foglalkoznak most. Szolnoki szerint ezért is kell minél hamarabb konkretizálni, meddig is tart a visszatáplálási stop: ha sokáig marad a bizonytalanság, akkor az a magyar kkv-knak komoly, akár visszafordíthatatlan csapást is jelenthet.

Araszolunk egy válság felé. (…) A napelemes szektor azonban azon szektorok egyike, ami szilárd tartóoszlopa lehetne a magyar gazdaságnak

– jelentette ki a szakértő. Hozzátette: az energiaválságnak a napelemes vállalkozásokat nem kellene rosszul érintenie, hiszen pont az a lényeg – és többször is miniszterelnöki szintről hangoztatott kormányzati szándék –, hogy az ország energiafüggetlenség terén is eredményeket tudjon felmutatni. Azzal pedig a szakértők szerint pedig csak hátráltatják az energiafüggetlenséget, ha közben szétverik a lakossági napelempiacot is.

A szervezetek szerint a kormány gyakorlatilag fűnyíróelvet használt a visszatáplálási stop bevezetésével, azonban a helyzet kezelhető, ha bevonják őket is az egyeztetésbe és együttműködve, szakértői munkával tudnak előrelépni. Ha nem így történik, és a visszatáplálási stop abban a formájában valósul meg, ahogy a kormányrendeletben megjelent, azzal viszont a ló túloldalára esik a kormány az energiafüggetlenségért vívott harcban.

Teljesen felborult a napelemes piac: hiába az állami támogatás, azok jártak jól, akik inkább saját pénzből fejlesztettek

Miközben a napelemes rendszerre pályázók csalódottak és sorra mondják vissza pályázataikat a kormány múlt heti döntése nyomán, mások az utolsó pillanatokat is kihasználják, hogy még be tudják adni csatlakozási igényeiket, mielőtt ellehetetlenítik a hálózathoz való csatlakozásukat.

 

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.