Kétségbeesett kármentéssel próbálkozik a kormány, de nem látszik, hogy nagy koncepció volna a lépéseik mögött, leszámítva azt, hogy muszáj volna EU-s pénzt szerezni.
Hiába állította azt Orbán Viktor júliusban, hogy „a terv készen áll”, és mi leszünk a kivétel a globális recesszióban, egyelőre úgy tűnik, EU-pénzek híján üres az államkassza, a kormánynak pedig nincs átfogó terve a válságkezelésre – olvasható az e heti HVG-ben.
Miközben az EU valamennyi országában mentőcsomagokat állítanak össze a kormányok, Magyarországon épp az árrobbanás idején vonták meg a rezsitámogatást sokaktól, a 13,4 százalékos nyugdíjemelkedés eltörpül a 20 százalék fölötti infláció mellett, a fizetések tíz év óta először nem tudtak lépést tartani az inflációval, a vállalatok pedig legalább tízszer akkora finanszírozást látnak szükségesnek, mint amekkoráról a kormány beszámolt. Pedig megoldási lehetőségek igenis vannak arra, hogy kielégítsék az energiaigényeket, ahogy például Győrben is megoldották, hogy három iskolát termálfűtésre állítsanak át, de ahhoz koncepció is kellene.
Félő, hogy a dominószerű bedőlés hamarosan érzékelhető lesz, ma ugyanis még nem érzékelnek a vásárlók minden olyan drágulást, amelyet a termelők kénytelenek kifizetni. Ez már nem sokáig tartható, viszont a még nagyobb áremelkedés a kereslet visszaesését hozná magával, akkor viszont munkahelyből is kevesebb volna.
Részletek az e heti HVG-ben.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.