Gazdaság hvg.hu 2022. október. 11. 10:20

Nincs megállás, még a mostaninál is nagyobbra nőhet az infláció – figyelmeztetnek az elemzők

A háztartási rezsi drágulása önmagában is elég nagy baj, de a gyenge forint miatt is száguld az infláció, és még rosszabb lehet a helyzet, amikor egyre több cég kapja meg a magasabb energiaszámláit és számolja újra az árait – erről szólnak a friss inflációs adat megjelenése utáni első elemzői kommentárok.

Ugyan a rezsiemelés hatása látványos, nem csak ez tehet a 20,1 százalékosra nőtt inflációról. Az élelmiszerek ára szintén az egekben jár, de még az általában alig dráguló szolgáltatásoknál is 8 százalék fölötti az áremelkedés. A most kiadott számokat kommentáló elemzők úgy kalkulálnak, hogy lehet az infláció még a mostaninál is rosszabb.

A forint gyengülése érdemben befolyásolja az importált termékek árát, ami így további felfelé mutató nyomást helyezhet az inflációra – írta Virovácz Péter, az ING elemzője, miután a KSH kiadta a 20,1 százalékos drágulásról szóló statisztikáját.

Emellett egyre több vállalat szembesül ténylegesen a magasabb energiaszámlákkal, ami újabb átárazási köröket indíthat be.

Ez az ipari termékek és a szolgáltatások árát hajthatja felfelé. Az aszály hatására a feldolgozatlan élelmiszerek ára is tovább emelkedhet, ami végül a feldolgozott termékek árában is lecsapódik majd – tette hozzá.

Az idei éves átlagos infláció így elérheti a 14 százalékot, jövőre pedig akár ennél is magasabb, 15 százalék körüli lehet az átlagos árszínvonal emelkedése Virovácz szerint.

A szeptemberi inflációs adat alaposan meglepte az elemzőket

– jelezte Kiss Péter, az Amundi Alapkezelő befektetési igazgatója. „Nagy valószínűséggel felül kell vizsgálnunk az infláció tetőzésére vonatkozó előrejelzésünket is, amely így is decemberi tetőzést vetített előre 20,8 százalékos inflációval. Ma már ez is optimistának tűnik” – tekintett előre.

Kiss Péter szerint a következő hónapokban fennmaradhat a 20 százalék körüli infláció – már ez is pozitív, hogy nem lesz további nagy emelkedés –, és érdemi csökkenést csak a jövő év második negyedévétől várunk. Természetesen csakis akkor, ha az árstopok maradnak.

Nagy kérdés, mindez hogyan hat a monetáris politikára. Kiss Péter úgy fogalmazott, hogy „a jegybank megkötötte a saját kezét a kamatemelési ciklus végének bejelentésével, de látható, hogy az új eszközök révén folytatta a szigorúbb monetáris politikát”. (Az MNB Monetáris Tanácsa szeptember végén döntött arról, hogy 11,75-ről 13 százalékra emeli a jegybanki alapkamatot, ezzel pedig lezárja kamatemelési ciklusát.) A forint gyengülése azonban egyelőre arra utal, hogy „a meghatározó piaci szereplők szemében ez az unortodox kamatemelésekre való áttérés nem tűnik optimális megoldásnak”.

Virovácz Péter szerint a helyzet továbbra is feszült, ám nem elsősorban az infláció megugrása miatt. Azzal ugyanis lehetett előre számolni a jegybankban, a nagyobb gondot most a forint folyamatos gyengülése okozza, amely áttételesen tovább növeli a jövőbeli inflációs nyomást. Rövid távon nem kamatemelés várható szerinte, csupán a különböző részpiacok kamatai emelkedhetnek a jegybanki intézkedéscsomag következtében, ennek a hatása viszont csak fokozatosan lehet érezhető.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszóczi Roland 2024. november. 30. 07:00

Európának a katonai kiadások duplája sem lenne elég, ha az USA nélkül kellene védenie Ukrajnát

Donald Trump úgy vélekedhet, hogy legyen most tűzszünet a jelenlegi ukrajnai frontvonalon, Európa pedig oldja meg önerőből a térség biztonságának későbbi fenntartását. Ennek oka részben az, hogy az Egyesült Államoktól a közel-keleti és a csendes-óceáni térség növekvő feszültségei is igénylik az erőforrásokat. Kérdés, mennyi pénz és főként mennyi idő kell az európai hadiipar felfuttatására. Ami Magyarországot illeti, a honvédségi beszerzéseket intéző állami cég elleni kibertámadásban kiszivárgott dokumentumok szerint a jövőben feltehetően annyit sem költ majd védelemre, mint amennyit a NATO-ban vállalt.