Gazdaság Lengyel Miklós 2022. szeptember. 27. 13:11

Az EU-nak nem tetszik, hogy Szerbia Moszkvával flörtöl

Kétéves kölcsönös konzultációs egyezményt írt alá Szergej Lavrov orosz és Nikola Szelakovics szerb külügyminiszter. Ez kicsapta a biztosítékot Brüsszelben, mondván az ukrajnai háború idején aláírt egyezmény nem fér össze egy uniós tagjelölt ilyen diplomáciai elkötelezettségével.

„Az, hogy koordinálják a külpolitikájukat azt jelenti, hogy Szerbia és Oroszország tovább kívánja erősíteni együttműködését, és ez komoly kérdéseket vet föl” – jelentette ki az Európai Unió szóvivője. Peter Stano hangsúlyozta, hogy ilyenkor nem lehet a rutinra hivatkozni – business as usual – ahogy azt a belgrádi külügy teszi. Szerbia ugyan elítélte Oroszország agresszióját Ukrajna ellen, de egyetlen szankcióhoz sem csatlakozott.

Vasárnap ugyanakkor a szerb külügyminiszter közölte: nem ismerik el annak a népszavazásnak az eredményét, melyet az oroszok rendeznek meg négy kelet-ukrajnai kormányzóságban – tudósít a Bloomberg. Szelakovics külügyminiszter azonban Koszovóra hivatkozott ennek kapcsán, hiszen Szerbia továbbra sem ismeri el Koszovó függetlenségét.

50 ezer orosz telepedett le Szerbiában

Ez a német közszolgálati Deutsche Welle becslése azokról az oroszokról, akik Szerbiában kezdtek új életet Putyin februári agressziója után. Több mint ezer orosz vállalkozásról van szó, köztük sok az informatikával foglalkozó. Az orosz cégek azzal, hogy átköltöznek Szerbiába, szabadon bejuthatnak az uniós piacra és a világ más részein is szívesen látják őket. A Yandex orosz informatikai óriás a nyáron érkezett meg Szerbiába, ahol már több mint 700 embert foglalkoztat.

Az Európai Uniót komolyan nyugtalanítja az, hogy az oroszok ily módon kerülik meg a szankciókat. Vladimir Bilicik, az Európai Unió jelentéstevője Szerbia felvételi ügyében, úgy véli, hogy Moszkva az egész Nyugat-Balkán uniós csatlakozását akadályozza.

„A külügyi egyezmény Oroszország és Szerbia között csapás a Nyugat-Balkán uniós csatlakozási folyamatára. Jelenleg Oroszország mozgósít egy uniós tagjelölt állam – Ukrajna – elleni további támadásra. Oroszország ezzel akadályozza az Európai Unió bővítését.”

A BalkanInsight eközben arról is beszámol, hogy több mint ezer orosz fiatalember menekült Oroszországból Szerbiába, hogy elkerülje a behívóparancsot az ukrajnai háborúba.

zöldhasú
Hirdetés
Itthon Bábel Vilmos 2024. november. 28. 17:21

A Tiszának rengeteg pénzre van szüksége

Magyar Péteréknek milliárdok kellenének a 2026-os kampányra, ha tartani akarják a lépést riválisaikkal. A szükséges pénzt csak adományokból tudják összeszedni, az államtól nem fognak kapni. A magyar elit nagy része az államtól függ, és nem fog oldalt váltani, ha nem biztosak abban, hogy nemsokára másnál lesz a kasszakulcs. Magyarék feladata: jó befektetésnek kell látszani. Szombaton jön ki a párt friss átláthatósági jelentése, és kiderül, hogy az elmúlt hónapokban ez mennyire sikerült nekik.