80 százalékkal emelkedik a rezsi Nagy-Britanniában, ahol ez sok millió nyugdíjasnak egzisztenciális gondot okoz. A brit pénzügyminiszter Washingtonba utazott, hogy egyeztessen a megélhetési válságról, amely az óceán mindkét partján fenyeget.
10% fölé emelkedett az infláció júliusban Nagy Britanniában, ahol 40 éve nem tapasztaltak ilyen áremelkedést. A Bank of England szerint az év végére 13% lehet az éves infláció.
A fő ok az energiaválság, emiatt októberben tovább növekedhet a rezsi.
1578 fonttal emelkedik egy átlagos brit család rezsiszámlája – ez 741 ezer forintot jelent. Boris Johnson leköszönő miniszterelnök mindezért Vlagyimir Putyin orosz elnököt teszi felelőssé: “mi az energiaszámlákkal, az ukránok a vérükkel fizetnek” – mondta Őfelsége kormányának miniszterelnöke Kijevben.
Hogy kompenzálja a brit kormány az októberi brutális energia áremelést? Ez már a következő miniszterelnök feladata – mondta Boris Johnson. Szeptember ötödikén hirdetnek győztest a konzervatív vetélkedőben: Liz Truss külügyminiszter az esélyes Rishi Sunak volt pénzügyminiszter ellen.
A brit nyugdíjasok egyiküktől sem várnak túlságosan sokan, igyekeznek a saját kezükbe venni a sorsukat. De hogy lehet kijönni a nyugdíjból?
A kormánynak halvány fogalma sincs, milyen kicsi az egyheti nyugdíjam, arról pedig semmit sem mond, hogy lehetne kijönni ebből? – mondja egy 77 éves nyugdíjas asszony, aki a CNN gazdasági rovatának nyilatkozott. Vyonne DeBurgo fogyókúrázik, hogy így spóroljon. Több mint tíz kilót adott úgy le a súlyából, hogy naponta csak egyszer evett, és akkor is csak keveset. “Nem akarok csontvázzá válni, de kétszeresére nőtt az élelmiszerszámlám az elmúlt hónapokban, és akkor most jön az energia-áremelés. Nem tudom, hogy utána megengedhetem-e magamnak, hogy egyáltalán egyek.”
Már a mostani válság előtt is 2 millió nyugdíjas élt a szegénységi küszöb alatt, számuk tavaly 200 ezerrel nőtt Nagy-Britanniában. Áprilisban 3,1%-kal emelték a nyugdíjakat, a törvény szerint a következő emelés csak jövő áprilisban várható. És addig? Egyik konzervatív kormányfőjelölt sem vázolt fel eddig olyan programot, amely a szegényebb rétegek védelmét jelentené az inflációval szemben.
A nyugdíjasok zöme heti 141 fontot kap – ez 66 ezer forint.
“Azt hiszem, hogy a kormány úgy gondolja: a nyugdíjasok fagyjanak meg vagy hajlanak éhen!” – mondja a 77 éves özvegyasszony, aki Oxford grófságban lakik. Tavaly körülbelül 10 ezren haltak meg Nagy-Britanniában amiatt, mert az otthonukban túlságosan hideg volt. Ezzel szemben a kormány csak 400 font fűtési segélyt ígér hat hónapra, miközben a rezsiszámlák 80%-kal nőnek októbertől.
A magas rezsi miatt sok pub is bezárhat.
300% fölött az áremelkedés, ha kiindulópontnak a pandémia előtti időkkel vetjük össze – panaszkodnak a kormánynak és a CNN gazdasági rovatának a pubtulajdonosok, akik azonnali segítséget várnak, mert különben sok helyen le kell húzni a rolót. A mostani áremelés 150%-os költségnövekedést jelent az ágazat számára, és ez veszélyezteti sokak munkahelyét – fogalmaz a levél, amelyet a brit kormánynak küldtek.
Egy év alatt 33 ezer fonttal nőtt meg a rezsi – mondja a Green King publánc tulaja.
Sok kocsma olyan árajánlatot kapott a gázszolgáltatótól, amely 400%-os áremelkedést jelent. Voltak olyanok is, akik semmiféle árajánlatot sem kaptak. Több ezer pub zárhat be emiatt – hangsúlyozzák az érintettek, akik nemcsak a magas rezsitől tartanak, hanem attól is, hogy elpártolnak tőlük a fogyasztók. Egyrészt, mert nincs pénzük, másrészt mert a fiatalok jobban kedvelik az éttermeket és a bárokat, mint a kocsmákat pedig a pub nemzeti szimbólumnak számít: még a két világháború idején is nyitva tartottak, hogy fokozzák a brit polgárok morálját.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.