Egyre nehezebb elkerülni a recessziót az eurozónában.
75 bázispontos kamatemelést jelenthet be jövő héten az Európai Központi Bank (EKB) – írja a Reuters. A magas üzemanyagárak, az aszály miatt dráguló élelmiszerek és kismértékű gazdasági növekedés patthelyzet elé állíthatja az EKB-t: az alapkamat csökkentése az infláció emelkedéséhez vezetne, pedig a bank feladata épp annak megfékezése lenne. A kamatemelés azonban súlyosbítja a jelenleg is – de a fűtési szezon kezdetével fokozottan – recesszió felé tartó európai gazdaságot.
Erről a dillemáról itt írtunk korábban:
Lesz csütörtökön egy kamatemelés, ami nemcsak Magyarországra, hanem egész Európára hatással lesz
Régen volt olyan nehéz helyzetben az EKB, mint amilyenben a csütörtöki kamatdöntés előtt találta magát: a koronavírus-válság okozta gazdasági visszaesésből még ki se lábaltunk igazán, amikor kitört az orosz-ukrán háború, ami nemcsak elszálló energiaárakat, de ellátásbiztonsági kérdéseket is felvetett, konkrétan azt, hogy akár az is előfordulhat, hogy az oroszok egyszerűen elzárják a gázcsapot és gáz nélkül marad Európa jó része a tél előtt.
A Reuters elemzése szerint azonban mégis ez utóbbi a valószínűbb forgatókönyv, az alapkamat emelése pedig ezáltal a kormányok, cégek és háztartások költségeinek emelkedéséhez vezethet.
Egyre nagyobb kihívást jelent a recesszió elkerülése is, ugyanis a dráguló energia miatt a lakosság nagyobb arányban lesz kénytelen rezsire költeni, ezáltal termékekre – és főleg szolgáltatásokra – kevesebb marad. Mindezek miatt Riccardo Marcelli Fabiani, az Oxford Egyetem gazdasági oktatója szerint már idén télen elérheti az eurozónát a recesszió.A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.