A veterán amerikai politikus arról is beszélt egy interjúban, kit tartana a legjobb elnöknek.
Bírálta Henry Kissinger Joe Biden amerikai elnök és az európai vezetők Kínával és Oroszországgal kapcsolatos diplomáciáját. “Nem állandó szembenállással érhetünk el eredményeket Kínával kapcsolatban” - hangsúlyozta a 99 éves veterán diplomata, aki a Bloombergnek adott interjút. Bírálta Bident amiatt, hogy “Kínával kapcsolatos politikáját túlságosan is meghatározza az a Kína-kép, amely az Egyesült Államokban kialakult.”
A konfrontációt Kínával már Biden elődje, Donald Trump megkezdte, de a demokraták nem vonták vissza a büntetővámokat Kínával szemben, noha azt Janet Yellen pénzügyminiszter is javasolta mégpedig azért, hogy csökkentsék az inflációt az USA- ban.
“Természetesen küzdeni kell a kínaiak hegemón törekvéseivel szemben, de nem mindegy, hogyan” - hangsúlyozta Kissinger, akinek tanácsára Richard Nixon elnök történelmi látogatást tett Pekingben ötven évvel ezelőtt. “Nixonhoz hasonló rugalmas politikára lenne szükség” - erősítette meg Kissinger, aki idős kora ellenére még mindig gyakran látogat el a kínai fővárosba.
Kissinger az interjúban részletesen megindokolta, miért nem valószínű a következő évtizedben a kínai hadsereg támadása Tajvan ellen.
A kínai fővárosban a Global Times, a kommunista párt angol nyelvű lapja üdvözölte Kissinger nézeteit, és a személyes diplomácia fontosságát hangsúlyozta.
Biden elnök és Hszi Csinping kínai államfő találkozójára sor kerülhet a G20 csúcstalálkozón, melyet idén Bali szigetén rendeznek meg Indonéziában.
Ukrajnában tűzszünet kellene
Kissinger megismételte álláspontját, hogy a harcoló feleknek mielőbb be kellene szüntetniük a háborúskodást, és a diplomáciának kellene átvenni a főszerepet. A veterán exkülügyminiszter cáfolta az ukrán kormány vádjait, hogy Moszkva területi engedményekre kívánta volna rávenni Ukrajnát. Kizárólag a háború előtti állapotok visszaállítására tett javaslatot.
Bidentől nem volt bölcs döntés, hogy az USA céljának Putyin leváltását jelölte meg. Az európai vezetők túlságosan is követik az amerikai irányvonalat, nem olyan nagyszabású államférfiak mint De Gaulle vagy Adenauer. Az európai nagyhatalmak vezetői elveszítették az iránytűjüket, és ezért nem képesek önálló európai politikát folytatni azóta, hogy Oroszország megtámadta Ukrajnát - véli az amerikai politikus.
Kissinger új könyvet adott ki csaknem 100 éves korában, és ebben hat államférfit jellemez és elemez. Mind a hatot személyesen is jól ismerte: Konrad Adenauer német kancellár, Charles De Gaulle francia államfő, Richard Nixon amerikai elnök, akinek idejében nemzetbiztonsági tanácsadó és külügyminiszter volt. Rajtuk kívül Anvar Szadat egyiptomi elnök, aki kibékült Izraellel, és ezért az életével fizetett. Margaret Thatcher brit kormnyfő, a Vaslady is szerepel a könyvben. A hatodik szereplő Kissinger szerint a legragyogóbb politikus volt: Li Kuang-jao szingapúri miniszterelnök, aki hazáját elmaradott brit gyarmatból fejlett országgá változtatta. Teng Hsziao-ping, a kínai reformok atyja, szintén őt tekintette példaképének.
Li Kuang-jao lett volna a legjobb amerikai elnök - mondta a 99 éves Henry Kissinger, aki a Bloombergnek nyilatkozott.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.