Nobel-békedíjas veteránt választottak forradalmuk élére a bangladesi fiatalok
A mikrohitelezés úttörőjeként a szegények bankárának tartott Mohamed Junusz közgazdász 84 évesen állt a fiatalok rendszerváltásának szolgálatába Bangladesben.
A mikrohitelezés úttörőjeként a szegények bankárának tartott Mohamed Junusz közgazdász 84 évesen állt a fiatalok rendszerváltásának szolgálatába Bangladesben.
A weimari köztársaság összeomlása és a holokauszt hozzájárult ahhoz, hogy Henry Kissinger a stabilitást célzó reálpolitika hirdetője lett, antiszemita közegben emelkedett magasra, s akadt kijelentése, amit zsidó társai nem bocsátottak meg neki.
"Kevés van a hozzá hasonló óriásokból. Nem könnyű őket elviselni. De nélkülük a világ nem csak szegényebb lenne, de még inkább eltévedne az élet kanyargós, keskeny útjain. Hiányozni fog. De művei, hagyatéka, az általa elért eredmények, hibái és sikerei velünk maradnak. Tanulunk belőle?" – írja biztonságpolitikai szakértő szerzőnk a múlt héten elhunyt amerikai politikusról, akivel egy időben volt alkalma együtt dolgozni.
Henry Kissinger világtörténelmi érdeme az enyhülés megkezdésében játszott központi szerepe, emellett eltörpülnek az egyes lépéseivel szemben joggal felhozható kritikák. A fundamentalizmussal és a terroristákkal már utódainak kell megbirkózniuk, írja szerzőnk, Magyarország egykori külügyminisztere.
Százéves korában meghalt Henry Kissinger Nobel-békedíjas diplomata, nemzetbiztonsági tanácsadó és korábbi külügyminiszter, az Egyesült Államok külpolitikájának meghatározó alakja. Szerkesztette: Lakos Gábor
Nem létezik szenvedélyes érzelmek nélküli vélemény Henry Kissingerről, a skála a háborús bűnöstől a modern diplomácia legmeghatározóbb szereplőjéig terjed. Az viszont biztos, hogy a kormányzati pozícióban töltött alig nyolc éve olyan hatást gyakorolt az amerikai és világpolitikára, ami öt évtizeddel később is rezonál.
Színes, filmre kívánkozó életet hagyott maga mögött a most 100 éves korában meghalt Henry Kissinger. Az utókornak lesz miből válogatnia: nemcsak diplomáciai epizódokból, hanem szórakoztató anekdotákból is.
Az orosz vezető minden bizonnyal szívesebben emlékszik a volt külügyminiszternek a háború elején, mint a néhány hónapja tett kijelentéseire.
A Die Presse szerint Orbán Viktor lelki szemei előtt a kényszeriparosítás ábrándja lebeg. Az Amnesty International volt igazgatója szerint hiba volna, ha Izrael túlreagálná a Hamász támadását, írja a Guardian. A Der Standard szemleírója szerint Európában és Amerikában is "nyomulnak a rombolás erői". A Süddeutsche Zeitung nem sok jót vár Robert Ficótól, jelesül azt, hogy csak a demokrácia látszatát tartja majd fent. Az Economist szerint hatalmas a tét a vasárnapi lengyel választásokon. Válogatásunk a világlapok cikkeiből.
Alaposan átrendezte a Közel-Keletet, Izraelt pedig az USA stratégiai szövetségesévé kovácsolta az 50 évvel ezelőtti jom kippuri háború, amely amely máig ható nyomokat hagyott Izraelben.
A volt amerikai külügyminiszter egyszer már kulcsfontosságú diplomáciai szerepet játszott a Washington és Peking közötti kapcsolatok normalizálásában.