Világ hvg.hu/MTI 2023. november. 30. 06:37

Meghalt Henry Kissinger

Az amerikai külpolitika meghatározó alakja 100 évet élt.

Szerdán, 100 éves korában elhunyt Henry Kissinger, aki nemzetbiztonsági tanácsadóként és külügyminiszterként két elnök alatt is kitörölhetetlen nyomot hagyott az amerikai külpolitikán – írja a Reuters.

Kissinger a geopolitikai tanácsadó cégének, a Kissinger Associatesnek a közleménye szerint a saját connecticuti otthonában hunyt el. A temetést zártkörű családi szertartás keretében tartják, amelyet egy későbbi időpontban nyilvános gyászszertartás követ New Yorkban.

Halálával „Amerika elvesztette az egyik legtekintélyesebb és leghallgatottabb hangját a külpolitikában" – fogalmazott George W. Bush volt amerikai elnök.

Az egykori amerikai külügyminiszter Heinz Alfred Kissinger néven 1923-ban Bajorországban született német zsidó családban, és a náci Németországból menekült el, majd 20 évesen honosított amerikai állampolgár lett.

A katonai kémelhárításhoz és az amerikai hadsereghez csatlakozott, majd a Harvardon tanult, ahol később tanított is.

A republikánus Richard Nixon 1969-ben hívta a Fehér Házba nemzetbiztonsági tanácsadónak, majd külügyminiszternek, 1973-tól 1975-ig mindkét tisztséget betöltötte.

Henry Kissinger irányította a vietnami háború befejezéséről szóló titkos tárgyalásokat, miután elhallgattak a fegyverek, vietnámi kollégájával, Le Dúc Thoval megosztva megkapta a Nobel-békedíjat 1973-ban. Le Dúc Tho azonban visszautasította a díjat, arra hivatkozva, hogy nem tartották tiszteletben a kialkudott fegyverszünetet, Kissinger pedig tüntetésektől tartva nem utazott el a norvég fővárosba a díj ünnepélyes átadására.

Az 1974-ben a Watergate-botrány miatt lemondott Nixon távozását is túlélte, Gerald Ford alatt 1977-ig maradt a diplomácia vezetője.

A hetvenes években ő kezdeményezte a Moszkvához és Pekinghez való közeledést, látta, hogy az amerikai történelem sötét oldalai - például az 1973-as chilei puccs támogatása, Kelet-Timor 1975-ös lerohanása és természetesen a vietnami háború – beárnyékolják a róla kialakult képet. A „reálpolitika", a hatalom által védett nemzeti érdekek hideg számítása tette őt világszerte sokat bírált személyiséggé.

A századik születésnapja után is aktív volt: a Fehér Házban tartott megbeszéléseken vett részt, könyvet adott ki a vezetői stílusokról, és tanúskodott egy szenátusi bizottság előtt az Észak-Korea jelentette nukleáris fenyegetésről. 2023 júliusában meglepetésszerű látogatást tett Pekingben, hogy találkozzon Hszi Csin-ping kínai elnökkel.

A Nobel-díjas politikust az amerikai külpolitika meghatározó személyiségének, de háborús bűnösnek is nevezték már, idén májusban a hvg360 a 100. születésnapján ebben a cikkben emlékezett meg a munkásságáról:

 

Gyomorrontást színlelt, hogy titokban Pekingbe mehessen megváltoztatni a történelmet - 100 éves Henry Kissinger

Az amerikai külpolitika meghatározó személyiségének, de háborús bűnösnek is nevezték már a szombaton 100 éves Henry Kissingert, aki 52 éve a titkos pekingi útján készítette elő Mao Ce-tung és Richard Nixon találkozóját, s ezzel a hidegháború legnagyobb fordulatát.

Hirdetés
További cikkeink Trump elnöki beiktatásáról