A két jobboldali kormánypárt , melyeket Matteo Salvini és Silvio Berlusconi vezet, közös nyilatkozatban közölte: nem hajlandó együttműködni az Öt Csillag párttal, amely korábban ultimátumot küldött Mario Draghi miniszterelnöknek. A parlament szerdán dönt a koalíciós Draghi kormány jövőjéről.
Választásokat sürget a jobboldal Itáliában, ahol a három jobboldali-szélsőjobboldali pártnak valószínűleg többsége lenne. Giorgia Meloni, a Fratelli d'Italia szélsőjobboldali párt vezére, aki nem tagja a kormánykoalíciónak, nyíltan választást követel. Matteo Salvini és Silvio Berlusconi pedig annyit közölt, hogy “figyelik a fejleményeket, és egy előrehozott választás egyáltalán nem lenne ellenükre”.
A jelenlegi kormányválságot a populista Öt Csillag párt robbantotta ki, amely szembefordult Mario Draghi politikájával. Mindenekelőtt azt ellenzik, hogy Itália további fegyvereket küldjön Ukrajnába. Ezenkívül életszínvonal-emelő intézkedéseket várnak el a Draghi-kormánytól az infláció ellensúlyozására. Az Öt Csillag, amely nemrég még miniszterelnököt adott Olaszországnak, elveszítette népszerűségének jó részét, és ezért próbál önálló arculatot mutatni a Draghi vezette koalícióban, illetve azzal szemben. Giuseppe Conte exminiszterelnök, az Öt Csillag mozgalom vezetője azt mondta, hogy kívülről hajlandóak lennének támogatni Draghi kormányát. A mozgalom nem akarja megbuktatni a kormányt és még kevésbé szeretne előre hozott választást, mert az számára esetleg katasztrofális eredményt hozna.
Mario Draghi miniszterelnök múlt héten felajánlotta a lemondását, de Sergio Mattarella államfő nem fogadta el.
Mario Draghi nem politikus hanem gazdasági szakember, aki nemrég még az Európai Központi Bank élén állt. Egységkormánya az óriási uniós támogatás segítségével gazdasági reformokat indíthatott el.
Draghi ellenfelei Putyin kezére játszanak
Az olasz jobboldal és szélsőjobboldal kiváló kapcsolatokat ápol az orosz államfővel. Putyin és Berlusconi személyes jó barátok, Matteo Salvini és pártja pedig Moszkva pénzügyi segítségével haladhatott előre a politikai ranglétrán.
“Az oroszok most ünnepelnek, mert egy újabb nyugati kormányt buktathatnak meg” - nyilatkozta a Politiconak Luigi Di Maio külügyminiszter, aki hozzátette: “most kétségeim vannak afelől, hogy küldhetünk-e fegyvereket Ukrajnába?”
Mario Draghi miniszterelnök elszánt követője az atlanti vonalnak, és értésére adta mindenkinek a kormányban, hogy nem lehet szó külön alkuról az oroszokkal.
Szerdán szavaznak a római parlamentben a kormány jövőjéről. Ha a Draghi-kormány megbukik, akkor nem köthet új szerződéseket, hiszen csak ügyvezető minőségben folytathatja egészen az előrehozott választásokig. Így nem szállíthat Olaszország további fegyvereket Ukrajnának, és ami még fontosabb “nem köthet újabb energiaszerződéseket, pedig a tél közeleg” - mondta az olasz külügyminiszter.
Luigi Di Maio valaha az Öt Csillag mozgalom vezetője volt, de szakított vele, mert az ukrajnai háborút másképp ítéli meg mint Conte, aki meg akarja akadályozni az újabb fegyverszállításokat.
Mario Draghi az elsők között javasolt szankciókat Oroszország ellen Putyin Ukrajna elleni agresszióját követően. Az orosz elnöknek tehát érdekében áll Draghi megbuktatása.
“Hihetetlen, hogy egy volt miniszterelnök támadja Draghit, és ezzel támogatja Putyin propagandáját. Ezzel egyúttal az autokráciát támogatja a demokráciával szemben“ - hangsúlyozta az olasz külügyminiszter, aki a brüsszeli Politiconak nyilatkozott.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.