A magyar vállalat lehet a harmadik legnagyobb szereplő a lengyel üzemanyag-kiskereskedelemben.
Jóváhagyta az Európai Bizottság a PKN Orlen számára a Lotos felvásárlását – írja a Portfolio. A megállapodásokat az uniós jóváhagyás napjától számított 6 hónapon belül meg kell kötni, illetve a feltételes megállapodásoknak hatályba kell lépniük.
A tranzakció érinti a Molt is, mivel ahhoz, hogy a PKN felvásárolhassa szektortársát, eszközöket kell eladnia, ezeknek egy részét pedi a magyar olajipari cég vásárolja meg. Az Európai Bizottság elfogadta az ügyletnek ezt a részét is.
A Mol januárban jelentette be, hogy átveszi a magyarországi Lukoil-kutakat és megállapodást írt alá a Grupa Lotos SA-val és a PKN Orlennel is, amelynek értelmében 417 töltőállomást vásárol Lengyelországban 610 millió dollárért.
A tranzakció után a Mol lesz a harmadik legnagyobb szereplő a lengyel üzemanyag-kiskereskedelemben. A tranzakció részeként a Mol 185 magyar és szlovák töltőállomást ad el a PKN Orlennek, 259 millió dollár értékben.
A Mol megjelenése a lengyel piacon nem aratott osztatlan sikert. A Donald Tusk vezette Polgári Koalíció május elején jelentette be a szenátusban, hogy leállítanák a Mol lengyelországi benzinkútvásárlási szerződését. Azzal indokolták a lépést, hogy nem megfelelő a Mol, illetve a magyar kormány magatartása az ukrajnai háborúval kapcsolatban.
A lengyel ellenzék már korábban is kételyeit fejezte ki. Úgy gondolják, a magyar olajcég „Moszkva trójai falova lehet”, de a kormány ezt nem vette figyelembe, a Mol pedig cáfolt.
További részletek itt olvashatóak:
Hamarosan három tenger mossa a Mol partjait
Eltűnik a Lukoil márka Magyarországról, a Mol kimondottan azért vette meg a hálózatot, hogy a kutak egy részét elcserélhesse a lengyel Orlennel az ottani Lotos-kutakra. Az Orlen át fogja brandelni a Magyarországon megszerzett Lukoil- és Mol-kutakat, míg a Mol átbrandeli, amit megtart, és azokat is, amiket Lengyelországban szerez.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.