Gazdaság Lengyel Miklós 2022. június. 07. 13:27

Tartósan 100 dollár fölött maradhat az olajár

Legalábbis ezt jósolják azok a szakértők, akik a CNN gazdasági rovatának nyilatkoztak.

Putyin Ukrajna elleni háborúja vitte fel igazán az olaj árát, csökkenésre csak akkor lehetne számítani, ha az véget érne. Márpedig Anthony Blinken amerikai külügyminiszter legutóbb úgy nyilatkozott, hogy a háború Ukrajnában még hónapokig elhúzódhat.

124 dollárra ment fel egy hordó Brent olaj ára közvetlenül azután, hogy az Európai Unió hosszas viták után meghozta döntését az orosz olaj embargójáról. Azután ez 117 dollárra csökkent miután kiderült, hogy az OPEC tagállamai – Biden amerikai elnök kérésének engedve – vállalták az olajkitermelés fokozását. Abban azonban nem érdemes reménykedni, hogy 100 dollár alá kerül az ár.

Miért nem valószínű, hogy 100 dollár alá esik az olaj ára? A válasz: Kína. A világ második legnagyobb gazdasága a lezárások után dinamikusan újraindítja gazdaságát, és ez óriási olajimporttal járhat. 

Még egy recesszió sem csökkentené 100 dollár alá az olaj árat – állítja Matt Smith, a Kpler elemzőcég vezető szakértője. “Ha Kína olajkereslete dinamikusan növekszik és Oroszország olajkitermelése csökkenhet, akkor akár visszajöhet az év elején megtapasztalt 139 dolláros olajár is.”

Ennek pedig az lesz a következménye, hogy “az amerikai benzinkutaknál nem lesz jelentős árcsökkenés recesszió esetén sem”.

Mihez kezd az Európai Unió? Egy darabig még vásárol orosz olajat, de közben már megkezdte a beszerzési források diverzifikálását. Az ukrajnai háború kezdete óta az uniós tagállamok olajimportja Angolából megháromszorozódott, Brazíliából, illetve Irakból 50, illetve 40% százalékkal növekedett a behozatal.

Minthogy az olaj távolabbról jön Európába, ez érezhetően emeli a szállítási költségeket. A kormányok enyhíthetik az áremelkedés következményeit a saját piacukon, de globálisan a probléma csak akkor oldódik meg, ha nagyobb lesz a kínálat az olajpiacon.

A kereslet ugyanis nem csökken annak ellenére, hogy a benzinkutaknál egyre többet kell fizetni az Egyesült Államokban is. Egy gallon benzin átlagosan 4 dollár 60 centbe került május végén, ez pedig egy év alatt 50%-os benzin áremelkedést jelent az Egyesült Államokban – írja a CNN gazdasági rovata.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?