Gazdaság hvg.hu 2022. május. 30. 11:26

Borrell az olajembargóról: A végén lesz megállapodás

A tagállamok vezetői hétfő délután fognak tárgyalni az unió Oroszországgal szembeni hatodik szankciós csomagjáról. Josep Borrell nem hiszi, hogy ne tudnának megegyezni.

„Egyhangúlag kell döntenünk. Vasárnap délután és hétfő reggel is kemény tárgyalások zajlottak” – mondta Josep Borrell, az Európai Unió külügyi és biztonságpolitikai főképviselője a France Infónak a Reuters szerint. A hatodik uniós szankciós csomagról folynak a viták, amelyet Oroszországgal szemben terveznek életbe léptetni, és a kulcseleme az olajembargó.

Arra a kérdésre, hogy az olajembargós tervek megbukhatnak-e Magyarország és más kelet-európai államok ellenállásán, Borrell úgy felelt:

Nem, nem hiszem... a végén lesz megállapodás.”

A tagállami vezetők hétfő délután tartanak rendkívüli ülést Oroszország Ukrajna elleni inváziójának következményeiről, az EU teendőiről és Európa biztonságáról.

Az Eurológus vasárnap este arról számolt be, hogy jelenleg az az olajembargós terv van a tagállamok előtt, amely szerint egyedül a Barátság kőolajvezetéken érkezhetne orosz kőolaj az Európai Unióba. Ez az a vezeték, amelyen keresztül Magyarországra is kapja az energiahordozót. Ez tulajdonképpen az, amit Magyarország szeretne, azonban az Eurologus információi szerint ez sem elegendő Orbán Viktornak, aki azt szeretné elérni, hogy az EU adjon garanciát az ország energiaellátására arra az esetre is, ha a Barátságon keresztül valamilyen ok miatt nem érkezne kőolaj.

EU-csúcs előtt: Nagyon sokba kerülhet Orbán vétója

Mióta Orbán Viktor megírta Charles Michelnek, hogy szerinte jobb lenne, ha a rendkívüli EU-csúcson egyáltalán nem tárgyalnak az olajembargó ügyéről - amit a magyar kormány vétóval fenyeget -, a tagállamok képviselői semmi mást nem tesznek, mint erről beszélgetnek.

A hatodik szankciós csomagról már egy hónapja vitatkoznak az uniós tagországok. Az elfogadását főleg a magyar kormány akadályozza, amelynek állítása szerint túl nehéz volna pótolni a vezetéken érkező orosz olajat, és drága átállítani az olajfinomítókat a máshonnan érkező nyersanyag feldolgozására.

Korábban Szijjártó Péter külügyminiszter arról is beszélt, hogy 15–18 milliárd euró ellenében hajlandó a kormány beleegyezni az olajembargóba, számításaik szerint ugyanis ennyi pénzre lenne szükség az orosz nyersolajról alternatív megoldásokra való átálláshoz.

Politico-gyorselemzés: Orbán az olajembargó fő akadálya, de sok kormány csendben szurkol neki

A háború kimenetele nyitott, ám a választó feldühödhet a vágtató árak láttán, az pedig a hatalomba kerülhet európai politikusok számára.

zöldhasú
Hirdetés