Mark Rutte szerint itt nem a jogállamisági vitáról van szó, hanem egy technikai kérdésről.
Bár jelenleg Magyarország még ellenáll a hatodik EU-s szankciócsomagnak, Mark Rutte holland miniszterelnök óvatos optimizmusának hangot adva a CNBC amerikai tévécsatornának adott interjújában elmondta, hogy szerinte a jövő héten megegyezés születhet az EU többi tagállama és Magyarország között az olajembargó kérésében. Ugyan Rutte részleteket nem árult el arról, hogy miként képzeli el a kompromisszumot, de a Politico korábban arról írt egy uniós diplomatára hivatkozva, hogy a csővezetékes olajszállítást nem érintené az embargó, csak a tengeri úton való behozatalt. Ez volt Magyarország egyik kérése.
Korábban Szijjártó Péter arról is beszélt, hogy 15-18 milliárd euró ellenében hajlandók beleegyezni az olajembargóba. A kormány számításai szerint ugyanis ennyi pénzre lenne szükség az orosz nyersolajról alternatív megoldásokra való átálláshoz.
Rutte hangsúlyozta, a mostani helyzet független a jogállamisági vitától, meg kell egyezni, hiszen csakis egyhangú döntéssel mehet át a bizottság javaslata. Rutte maga nem híve ennek a rendszernek, „utálja” és sokkal jobb lenne szerinte, ha a sima többség elég volna a döntéshozatalhoz.
Korábban már beszámoltunk róla, hogy az Európai Tanács elnöke, Charles Michel maga is úgy gondolja, hogy a jövő heti ülésen kedvező döntés születhet az olajembargó kérdésében. Michel nyilatkozata egy nappal követi Orbán Viktor keddi levelét, amelyben közölte az Európai Tanáccsal, hogy nem hajlandó tárgyalni az orosz olaj elzárásáról egészen addig, amíg az Unió nem részletezi, Magyarország milyen anyagi támogatásra számíthat az orosz olajtól való függetlenedéshez.
Az olajembargó kérdése érintőlegesen előkerült a csütörtöki kormányinfón is, ahol a MOL átállításával kapcsolatos kérdésre Gulyás Gergely kifejtette, hogy nem az átállásra szánt időtartamban van vita Magyarország és az Európai Bizottság között, ha csak erről lenne szó, már rég megegyeztek volna. A miniszterelnökséget vezető miniszter szerint az volna itt a lényeg, hogy egyetlen ország se kerüljön rosszabb helyzetbe az embargó miatt. Gulyás Gergely arra is utalt, hogy az Európai Bizottság megpróbálja összemosni a jogállamiság vitát az olajembargó miatti nézeteltéréssel. Végül egy konkrétabb kérdésre Gulyás elmondta, hogy ha megfelelő garanciákat kapnak a bizottságtól, akkor a magyar kormány megszavazza az embargót. Mint elmondta, ezek között szerepelnie kell az átálláshoz szükséges időre, a megvalósíthatóságra és az ehhez szükséges pénz folyósítására vonatkozó garanciáknak.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.