Gazdaság Lengyel Miklós 2022. május. 23. 17:37

Srí Lanka csődje csak az előzetes ahhoz, ami a világra vár

Erre figyelmeztet a Washington Post annak kapcsán, hogy a dél-ázsiai ország – történelme során először – fizetésképtelenné vált.

"Hogy tudnának tanulni a diákok, ha az iskolában nincs világítás, a benzinkútnál nincs benzin, amellyel eljuthatnának az iskoláig?" – kérdi egy tanár Srí Lankán, ahol a diákok is tüntetnek a lehetetlen állapotok ellen, noha érettségizniük kellene. Maga a tanár órákig állt sorba a tűző napon gázpalackért, de hiába, mert nem érkezett szállítmány. Az ország ugyanis fizetésképtelenné vált.

Mit jelent ez a gyakorlatban? Kilométeres sorok a benzinkutak és a boltok előtt, miközben a hadsereg próbálja meg fenntartani a rendet. A termés 50%-kal kisebb mint tavaly, mert a gazdák nem tudtak műtrágyát vásárolni. Már nem a piacra termelnek, hanem önmaguk ellátására.

A gyógyszertárakban fogyóban az életmentő gyógyszerek. A kórházakban ugyanez a helyzet. Közben az emberek jövedelme csökken, mert az infláció galoppozik: meghaladja a 30%-ot.

A kormányzó klán távozását követelik

A közvélemény a Rajapaksa klánt teszi felelőssé Srí Lanka pénzügyi csődjéért. Május 9-én a feldühödött tüntetők felgyújtották a Rajapaksa házat. Május 10-én Mahinda Rajapaksa miniszterelnök le is mondott. Fivére, Gotabaya Rajapaksa elnök még tartja magát: ő vezényelte ki a hadsereget az utcára.

A klán 2019 novemberében került hatalomra, amikor a világméretű koronavírus-járvány lehetetlen helyzetbe hozta Srí Lankát, amely a turizmusra alapozta jövőjét. A Lonely Planet 2019-ben még ezt a dél-ázsiai szigetországot választotta a világ legnépszerűbb turistacélpontjának. A vírus átmenetileg végzett a turizmussal, a költségvetés hiányát pedig a Rajapaksa klán kölcsönökből fedezte. Nem igazán újdonság ez az ország életében: Srí Lanka 1965 óta 16 egyezményt volt kénytelen kötni a Nemzetközi Valutaalappal, hogy elkerülje a pénzügyi csődöt. Ezúttal nem sikerült.

A megfigyelők pedig attól tartanak, hogy ezzel megindulhat egy lavina.

Pakisztán nagyon hasonló helyzetben van, mint Srí Lanka. Ha a kormány nem emeli az üzemanyag árát, akkor három hónapon belül Pakisztán is csődbe juthat. Ha viszont felemelik a benzin és a dízel árát, akkor lázongások várhatóak a politikailag amúgy is instabil országban.

A Világbank tucatnyi olyan országot sorolt fel, amely pénzügyi csődbe juthat idén vagy jövőre.

A G7 nagyhatalmak támogatást ígértek Srí Lankának. A dél-ázsiai szigetország pénzügyi csődje szerepel a Quad tokiói csúcstalálkozójának témái között is. A Quad az USA, Japán, India és Ausztrália szövetsége Kína ellen. Az IMF is ígért támogatásokat, de reformokat vár cserébe.

Srí Lanka kormánya korábban azt állította, idén 3-4 milliárd dollárra lenne szüksége ahhoz, hogy kikapaszkodjon válságos helyzetéből. Az eladósodottság valódi mértékét azonban kevesen ismerik.

zöldhasú
Hirdetés