Gyorsuló ütemben érkeznek a hírek a különféle hadieszköz-beszerzésekről, ám a stratégia nemhogy letisztulna, inkább minden új üzlettel zavarosabbnak tűnik. Az viszont nyilvánvaló, hogy anyagilag ki jár jól: az ország leendő honvédelmi minisztere, Szalay-Bobrovniczky Kristóf.
Az idén már eléri az 1000 milliárd forintot a védelmi költségvetés, ebből várhatóan 200 milliárdnál is többet fordít majd az ország új eszközök beszerzésére, ám úgy tűnik, mindezt koherens stratégia nélkül.
Egy hónapon belül jelentették be, hogy a kormány 12 katonai repülőgépet vásárol, tervezi a német Rheinmetall önjáró lövegeinek és drónjainak beszerzését, ezenkívül egy másfél milliárd eurós megállapodás is tervben van digitalizációs fejlesztésekről és a katonák felszerelésének modernizációjáról.
Szakmai körökben úgy látják, hogy Magyarország nem döntötte el, hogy missziós-expedíciós műveletekre fókuszáljon, vagy területvédelemre rendezkedjen be: a területvédelmet erősíti a Gripenek szoftverfrissítése és a német harckocsik vásárlása, de az Airbustól légi szállításra alkalmas gépet vett az állam, aminek meg a területvédelemben pont csekély a szerepe.
Ugyanez a látszólagos fókuszálatlanság mondható el a felpörgőben lévő magyar fegyvergyártásról is, amely azonban szépen termelheti a profitot az ország leendő honvédelmi miniszterének, Szalay-Bobrovniczky Kristófnak: a kormány tagjává váló üzletember résztulajdonában lévő gyár kiképző- és felderítőgépeket ad el a Magyar Honvédségnek. A leendő miniszter állami kezességet kapott a cégvásárláshoz felvett 53 milliárd forintos hitelre.
A cikket teljes terjedelmében elolvashatja a csütörtökön megjelenő HVG-ben, illetve a hvg360-on.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.