Az Európai Bizottság tisztázta, hogyan tudnak a tagállamok az orosz gázért fizetni anélkül, hogy megsértenék az Európai Unió által Oroszországra kivetett szankciókat.
Az Európai Bizottság pénteken az uniós tagállamokkal megosztott frissített iránymutatásában megerősítette korábbi állásfoglalását, miszerint az uniós szankciók nem akadályozzák meg a vállalatokat abban, hogy fizessenek az orosz gázért – feltéve, hogy ezt a meglévő szerződéseikben megállapított pénznemben teszik, és a tranzakciót a pénznem kifizetésekor teljesítettnek nyilvánítják, tudta meg a Reuters.
A bizonytalanság abból fakadt, hogy a vállalatok nem tudták, hogy ha a Gazpromnál lévő számlájukra az előre megbeszélt pénznemben teljesítenek, majd ezt az összeget a Gazprom az orosz központi banknál rubelre váltja, megsértik-e a szankciókat. Az uniós vállalatoknak az orosz gázipari óriással, a Gazprommal kötött szerződései szinte mind euróban vagy dollárban vannak.
Múlt hónapban úgy foglalt állást a Bizottság, hogy az uniós vállalatok fizethetnek rubelben az orosz gázért, amennyiben tartják magukat bizonyos feltételekhez.
Oroszország a múlt hónapban leállította a gázszállításokat Lengyelország és Bulgária irányába, miután nem voltak hajlandók eleget tenni rubelfizetési követeléseiknek. Több uniós kormány és nagy importőr is egyértelműsítést várt Brüsszeltől a rubelfizetéssel kapcsolatos kérdésekben.
A vállalatok tegyenek "egyértelmű nyilatkozatot" arról, hogy amikor euróban vagy dollárban fizetnek, akkor a meglévő szerződésekből eredő kötelezettségeiket teljesítettnek tekintik – áll a Reuters által látott iránymutatásban. Így az a vállalat, amelyik euró vagy dollár befizetésével teljesíti kötelezettségeit elkerülheti, hogy a szankciók alá vont, a pénznemek közti átváltást lebonyolító orosz központi bankkal kelljen kapcsolatba kerülnie.
"Alapvető álláspontunk változatlan. A március 31-i orosz rendeletben meghatározott fizetési forma sérti az uniós szankciókat, de az uniós vállalatok számára rendelkezésre állnak olyan lehetőségek, amelyekkel a korábban aláírt szerződéseknek megfelelően továbbra is euróban vagy dollárban fizethetnek" – nyilatkozott a Bizottság szóvivője.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.